Rok akademicki 2014/2015

29.06.2015 r.

„Wiedeński expres” … 

W iście ekspresowym tempie (w niespełna 24 godziny) odbyliśmy wycieczkę autokarową do Wiednia, która była swoistym prezentem firmy turystycznej Hobtour dla seniorów śląskich UTW. Wraz ze studentami z Jaworzna, Zawiercia i Wodzisławia dane nam było podziwiać wiedeńskie zabytki: Pałac i ogrody Schonbrunn, Pałac Hofburg, Katedrę św. Stefana, Kościół Wotywny i wiele innych atrakcji starego Wiednia ? Dla części z nas to tylko przypomnienie wiedeńskiej atmosfery i smaku tortu Sachera, dla wielu pierwsza wizyta w światowej stolicy walca ?

Profesjonalna organizacja, miła obsługa ze strony organizatorów zachęca do dalszej współpracy, a prezentowane nam oferty budzą spore zainteresowanie – może warto skorzystać. (szczegóły już niebawem na stronie UTW).

                                                                                                                                  Jerzy Migoń

 

27.06.2015 r.

Świętochłowicki Piknik Organizacji Pozarządowych

?IV Świętochłowicki Piknik Organizacji Pozarządowych? już z za nami. Nasza uniwersytecka reprezentacja (w gronie blisko 20 osób) kolejny raz zaznaczyła swą aktywność na forum miasta. ? Wkomponowaliśmy się doskonale w grono blisko 30 innych organizacji prezentujących swój dotychczasowy dorobek i ofertę dalszej działalności w postaci prezentacji multimedialnej oraz licznych materiałów promocyjnych i wydawniczych. ? Podobnie, jak przed rokiem spotkanie to było okazją do wzajemnych spotkań, wymiany doświadczeń oraz dobrej zabawy dla wszystkich uczestników Pikniku. ? Zwieńczeniem imprezy(dzięki staraniom organizatorów ? Urzędu Miasta i Miejskich Instytucji Kultury) był znakomity koncert Anety Lipnickiej i Johna Portera ?

                                                                                                                                   Jerzy Migoń

 

02.06.2015 r.

Wizyta w Krakowskim Uniwersytecie Pedagogicznym 

i muzeum Armii Krajowej. 

Mimo oficjalnego zakończenia roku akademickiego nasza aktywność nie maleje. Realizując kolejny etap projektu ASOS ? Starzejemy się w dobrym stylu po kilkumiesięcznej przerwie zawitaliśmy w gościnnych progach partnerskiej (a od niedawna także patronackiej) krakowskiej uczelni ? Uniwersytetu Pedagogicznego. ? Pokrzepieni kawą i ciastem, wmieszaliśmy się na chwilę w tłum akademickich żaków wkraczających w czas letniej sesji egzaminacyjnej. Patrząc na młode uśmiechnięte twarze, z wymowną łezką w oku, niektórzy z nas wrócili pamięcią do okresu własnych studiów ? Zajmujący wykład Ks. prof. Norberta Pikuły przybliżył nam sylwetki charakterologiczne (profile osobowościowe) ludzi, wskazując na ich aktywność i sposób zachowań społecznych, prowokując do zastanowienia się nad własną osobowością i usposobieniem. ? Nie planowany (w tej wersji) spacer ulicami, skąpanego w promieniach słońca, Krakowa doprowadził nas do siedziby Muzeum Armii Krajowej, gdzie dane nam było powrócić (a także odkryć nowe) do trudnych kart historii II wojny światowej ?

Jerzy Migoń

 

Wykład w cyklu zajęć prozdrowotnych, realizowanych w ramach projektu finansowanego

ze środków ASOS Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

obrazek

 

27.05.2015 r.

Zakończenie Roku Akademickiego 2014-15.

Mamy nieodparte wrażenie, że czas mknie coraz szybciej. Ledwie inaugurowaliśmy rok akademicki, a czas już go zamykać. ?

Działo się naprawdę dużo. Wpisane na stałe w grafik środowe wykłady i zajęcia fakultatywne wplecione w pozostałe dni tygodnia to już rutyna. …. Końcówka roku 2014 to także realizacja projektu ASOS, który wzbogacił naszą ofertę zajęć rekreacyjno-ruchowych i turystycznych (dwa niezwykle interesujące wyjazdy do Krakowa). ? Naszą aktywnością ?zaraziliśmy? także kolegów z Pszczyny, nawiązując z nimi partnerską współpracę w ramach projektu wspartego wydatnie przez władze obu miast. Wspólne wykłady i wyjazdy (Kopalnia Guido, Muzeum Powstań Śląskich, pszczyński kompleks zamkowo-parkowy i goczałkowickie ogrody Kapiasów) to przykłady podjętych razem przedsięwzięć. Niejako z marszu wkroczyliśmy w kolejny projekt ASOS – Starzejemy się w dobrym stylu, w którym naszym partnerem stał się Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Jego pełna realizacja potrwa od maja do końca roku 2015. ?

Efekty naszej kilkuletniej pracy zyskały uznanie w oczach władz miejskich, które przyznały nam zaszczytny tytuł Zasłużonych dla miasta Świętochłowice, a ostatni w tym roku akademickim wykład poprowadził Prezydent miasta p. Dawid Kostempski. ? W roku wyborów Parlamentarnych i Prezydenta RP, wręcz wskazane było przypomnienie (co uczynił) praw i obowiązków (w tym wyborczych) obywateli demokratycznego państwa. ?  Jeszcze tyko drobne upominki dla naszych wykładowców, wzajemne życzenia i … czas planować zajęcia na kolejną – piątą już odsłonę świetochłowickiego UTW.

                                 Jerzy Migoń

 

22.05.2015 r.

Ruch to zdrowie – aktywność zabawowa osób starszych.

Życie to ruch, ruch to zdrowie? . Aktywność ruchowa, ćwiczenia gimnastyczne jest potrzebą niezależnie od wieku. Nasza kondycja psychofizyczna powinna być wypadkową regularnych ćwiczeń, dobrej diety, nastroju i chęci. Stała, systematyczna aktywność ruchowa stanowi warunek ciągłego podnoszenia nie tylko sprawności fizycznej, ale przede wszystkim walorów zdrowotnych naszego organizmu. Pozwoli też na przełamanie ?stereotypu człowieka starego?, jawiącego się w świadomości społecznej ze spadkiem sil fizycznych i psychicznych, chorobami i ułomnością. ? Aktywizacja seniorów do kultury fizycznej musi przebiegać wielokierunkowo, wywierać wpływ na sferę intelektualną i ruchową człowieka, z równoczesnym zapewnieniem mu poczucia bezpieczeństwa i własnej użyteczności oraz życzliwości otoczenia. ? Proste formy ruchowe, powinny być źródłem relaksu, zabawy i przyjemności. Ruch jest w stanie zastąpić każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie są w stanie zastąpić ruchu. twierdzi nasz wykładowca dr Marek Banach).

Grażyna Mazurek

 

Wykład w ramach projektu realizowanego w oparciu o środki 

Programu ASOS Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej 

obrazek

 

20.05.2015 r.

Z tajemnic twórczości Piotra Czajkowskiego

Kolejny wieczór muzyczny sygnowany nazwiskiem prof. Leona Markiewicza poświęcony był sylwetce jednego z najciekawszych twórców muzyki ? Piotra Czajkowskiego.  Ten wybitny rosyjski kompozytor żyjący w latach 1840-1893, był absolwentem a później także wykładowcą moskiewskiego konserwatorium. ? Jego twórczość wywarła niemały wpływ  na rozwój muzyki w Rosji. Pełne romantyzmu i ekspresji kompozycje Czajkowskiego charakteryzuje się doskonałością rzemiosła, łącząc osiągnięcia zachodniej techniki kompozytorskiej z pierwiastkami narodowymi. O rosyjskim kompozytorze wiemy niby wszystko, był nowatorem i jednocześnie pisał pod publiczkę. Nie umniejsza to jednak jego kunsztu w dziedzinie melodyki i instrumentacji. ? Czajkowski jest najulubieńszym i najczęściej wykonywanym na świecie symfonikiem wszechczasów. Jego muzyka zawładnęła wyobraźnią i wrażliwością milionów bywalców filharmonii i oper. Krytycy twórczości Piotra Czajkowskiego nazywali jego muzykę salonową, łatwą, słodką i tanią. Mimo wszystko muzyka wybitnego kompozytora podbiła serca słuchaczy w Europie i świecie.  Wśród jego niezwykle bogatej spuścizny twórczej znajdujemy chyba wszystkie formy twórczości muzycznej od wspaniałej muzyki symfonicznej, aż po miniatury fortepianowe i pieśni. W sferze zainteresowań kompozytora zna-lazł się również balet. Ważniejsze dzieła to m. in.: „Jezioro Łabędzie” (Moskwa, 1877), „Dziadek do orzechów” (Petersburg, 1892), „Dziewica orleańska” (Petersburg 1891), a także liczne uwertury, pieśni, symfonie: I g-moll ?Zimowe marzenia? /1866/, IV f-moll /1877/, V e-moll /1888/ itd.

Grażyna Mazurek

 

19.05.2015 r.

Ponowna wizyta u przyjaciół w Pszczynie. 

Po niespełna miesiącu złożyliśmy kolejną wizytę w uroczej Pszczynie, odpowiadając na zaproszenie zaprzyjaźnionego UTW. ?  Piękna pogoda sprzyjała spacerom malowniczymi alejkami ogrodów Kapiasów, dokąd powiedli nas gościnni gospodarze. W scenerii kwitnących azalii i przepięknych kompozycji różnorodnych gatunków roślin oddaliśmy się błogiemu relaksowi, zakłócanemu jedynie przez ?wścibskich fotografów? (patrz galeria foto). Podobnych wrażeń dostarczył nam także spacer alejami pszczyńskiego parku i odwiedzonej zagrody żubrów. Te monumentalne wręcz zwierzęta przebywające na jednym wybiegu z przepięknymi pawiami wprowadziły nas w klimat, wspólnego wykładu. ? W Sali sesyjnej Urzędu Miejskiego za sprawą dr Danuty Kocurek zanurzyliśmy się w historię mrocznej epoki średniowiecza (kojarzonej zwykle z wojnami krzyżowymi i świętą inkwizycją), by przekonać się że okres ten ma także inne, bardzo ludzkie i postępowe oblicze. Liczne zabytki architektoniczne w kraju i Europie oraz powstające wówczas (i funkcjonując do dziś) uczelnie (np. Akademia Krakowska ? Uniwersytet Jagielloński) są doskonałym tego przykładem ?

 

            Wizyta ta stanowiła ostatni element realizowanego wspólnie projektu, wierzymy jednak, że był to zaledwie wstęp do dalszej współpracy naszych uniwersytetów. 

    obrazek

                 Jerzy Migoń

 

Wyjazd realizowany w ramach projektu współpracy z UTW w Pszczynie,   

dofinansowanego z budżetu Miasta Świętochłowice. 

obrazek

13.05.2015 r.

Choroby przenoszone przez kleszcze. 

Ukąszenia kleszczy zagrażają zarówno człowiekowi, jak i domowym zwierzętom poważnymi chorobami: boreliozą kleszczowym zapaleniem mózgu i opon mózgowych. Kleszcze mogą zarażać też erlichiozą, bebeszjozą i innymi podobnymi chorobami. Naukowcy wykrywają wciąż nowe choroby wywoływane ukąszeniami kleszczy (zauważył nasz wykładowca dr Piotr Schilman).

Czasami w obrębie ugryzienia występują zmiany skórne w postaci rumienia. Inny razem przypominają objawami grypę – podwyższona temperatura, bóle głowy i mięśni, zmęczenie, brak apetytu. Choroby leczy się antybiotykami.

Kleszcze wspinają się maksymalnie na 120-150 cm (wysokość grzbietu potencjalnego żywiciela). Polują aktywnie (zwłaszcza larwy) lub czekają na liściu, źdźble trawy na potencjalną ofiarę. Dysponują niezawodnym ?radarem? (organ wyczuwający zapachy, feromony, ciepło, stężenie dwutlenku węgla), dlatego wyczuwają ofiarę z daleka. ? Gdy zauważymy na ciele kleszcza, należy starać się usunąć go (najlepiej pęsetą, chwytając tuż przy skórze) stosunkowo szybko i w całości – tak by jego okres żerowania był skrócony do minimum, a ryzyko zakażenia relatywnie zmniejszone. ?

W Polsce odsetek kleszczy zakażonych boreliozą systematycznie rośnie, a największy obserwuje się obecnie w regionach północno-wschodnich.

Jerzy Migoń

 

09.05.2015 r.

Starzejemy się w dobrym stylu ? 

Starzejemy się w dobrym stylu to tytuł projektu do realizacji, którego przystąpiliśmy zajęciami rekreacyjno-ruchowymi prowadzonymi przez p. dr Annę Banach i p. Krzysztofa Pałkę). Ogólnorozwojowe ćwiczenia gimnastyczno-ruchowe to doskonała recepta na zdrowie i długowieczność ?

W tym dniu nie myśleliśmy jednak wyłącznie o sobie ? W codziennym życiu bywamy świadkami wielu nieprzewidzianych zdarzeń, które wymagają niesienia pierwszej pomocy wobec osób poszkodowanych. Niezwykle ważna jest, zatem znajomość zasad właściwego postępowania w takich przypadkach, Trening czyni mistrza ? czyli raz jeszcze o zasadach udzielania pierwszej pomocy przypomniała nam p. dr Anna Mirczak. Powtórka z teorii poparta praktycznymi ćwiczeniami, z wykorzystaniem szkoleniowych fantomów, nie uczyniły nas jeszcze mistrzami w tej dziedzinie, ale z pewnością nie pozostaniemy bezradni i bierni w podobnych sytuacjach …

Jerzy Migoń

Wykład w ramach projektu realizowanego w oparciu o środki

Programu ASOS Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej 

obrazek

06.05.2015 r.

Dialog w małżeństwie i rodzinie …

Ks. dr Stanisław Puchała ? duszpasterz środowisk Uniwersytetów Trzeciego Wieku mówił do Nas o dialogu w małżeństwie i w rodzinie, który jest podstawą szeroko rozumianego pokoju. Według ks. Józefa Tischnera dialog jest wyjściem ze swojej pozycji w stronę drugiej osoby. Jest spotkaniem w połowie drogi między ludźmi. Początek rzeczywistego porozumiewania się ludzi ma miejsce wtedy gdy rozmówca mówi co myśli i do czego dąży. Ważne jest osiągnięcie poziomu dzielenia się uczuciami, sobą, bo wtedy ma się zaufanie; jednak najwyższy poziom osiągamy dzieląc się uczuciami i myślami; taki dialog buduje przyjaźń.

Co jest niezbędne w dialogu ? Równorzędność partnerów, słuchanie siebie nawzajem – mówienie i słuchanie ze zrozumieniem. Żeby dialog był możliwy:

– nie wolno mieć pretensji o niewypowiedziane oczekiwania,

– trzeba się zatrzymać,

– trzeba go chcieć,

– trzeba do niego dążyć,

– trzeba w nim widzieć wartość,

– trzeba mieć na niego czas

Dialog jest elementem etycznym każdej myśli ludzkiej; jest poszukiwaniem tego co dobre i sprawiedliwe, wymaga otwartości , gotowości przyjęcia, wysłuchania stanowiska drugiej strony, wsłuchania się i chęci jej zrozumienia.

Dialog polityczny jest trudny ale możliwy i i nie jest utopią ? te słowa św. Jana Pawła II wygłoszone podczas   Światowego Dnia Pokoju i cytowane na wstępie słowa ks. J. Tischnera świadczą, że trzeba mieć wiarę w człowieka, który z natury jest dobry.

                                                                                 Krystyna Rawska.

 

03.05.2015 r.

Zasłużeni dla miasta Świętochłowice. 

To tytuł, jaki przypadł w udziale Uniwersytetowi Trzeciego Wieku w Świętochłowicach. ? W obecności kilkuset osób zgromadzonych na widowni Centrum Kultury Śląskiej, z rąk Prezydenta Miasta p. D. Kostempskiego, Prezes Krystyna Rawska odebrała statuetkę i okazjonalny dyplom wręczany wyróżnianym. W wygłoszonej laudacji podkreślono istotne dokonania naszego stowarzyszenia w działaniu na rzecz społeczności miejskiej oraz promocji miasta w regionie i kraju. ? To ważne wyróżnienie jest kolejnym dowodem uznania dla naszej pozytywnej aktywności i zachętą do dalszej pracy ?

Nie byliśmy jedyni. W gronie wyróżnionych znaleźli się także: p. Grzegorz Stachak ? popularyzator tradycji śląskiej, kluby sportowe ? Śląsk Świętochłowice i Naprzód Lipiny, a w kategorii przedsiębiorców firma Sor-Drew.

Jerzy Migoń

 

29.04.2015 r.

Jordania – nieodkryta perła Bliskiego Wschodu.

Od tysięcy lat splatała się tu historia wielu ludów, pozostawiających po sobie liczne skarby kultury. Ten pustynny region ma do zaoferowania naprawdę wiele atrakcji, dzięki którym Królestwo Haszymidów przyciąga turystów z całego świata.

Można wyruszyć na pustynię śledząc karawany wielbłądów, unosić się bez wysiłku na słonej tafli Morza Martwego lub odwiedzić święte miejsca trzech wielkich religii, np. wyniosłą górę Nebo, skąd Mojżesz patrzył na Ziemię Obiecaną ? Przybyszowi z Europy brakuje zieleni (to oczywisty fakt przywołany przez p. Annę Żurek, która ?prowadziła nas? pustynnymi szlakami). ? Amman (stolica kraju), wywiera niezwykłe wrażenie. Jego płowe domy wtapiają się niemal w krajobraz pustyni. Położony na wzgórzach (niczym Rzym) przyciąga helleńskimi i rzymskimi ?pamiątkami? ? nimfeum, teatr i świątynia Heraklesa. ? I jeszcze Petra – jeden z siedmiu legendarnych cudów świata. W VI wieku przed naszą erą arabskie plemię Natabejczyków założyło tu swoją stolicę – ważne miejsce na szlaku karawan. Wśród łososiowo-różowych skał tworzących malowniczy wąwóz znajdujemy zatarte przez czas posągi i fantazyjne ornamenty, zdobiące wykute w skałach świątynie, domy i grobowce. ?

Jerzy Migoń

 

14.04.2015 r.

Z wizytą u przyjaciół w Pszczynie. 

Dwie kolejne wizyty słuchaczy pszczyńskiego UTW w Świętochłowicach zbliżyły nas do siebie, co stanowiło doskonałą zachętę do rewizyty w tym uroczym mieście. ? Gościnni gospodarze przyjęli nas kawą i śląskim kołoczem w progach pszczyńskiego magistratu, gdzie mieliśmy także okazję do spotkania z Burmistrzem Pszczyny p. Dariuszem Skrobolem. Miłe słowa wzajemnych powitań poprzedziły ciekawą lekcję historii w scenerii komnat zamku Hochbergów. Barwna historia zamku przypomniana przez doskonałych przewodników (także słuchaczy pszczyńskiego UTW) wprowadziła nas w klimat minionych lat skupiając uwagę zwłaszcza na osobie księżnej Daisy (Mary Theresa Olivia Cornawllis-West ? żona Księcia Hansa Heinricha XV), cieszącej się do dzisiaj szczególną i zasłużoną estymą wśród mieszkańców Pszczyny. ? Powrót do sali sesyjnej Urzędu Miasta zwiastował kolejny etap wspólnej edukacji ? wykład, którego tematem wiodącym była Biotechnologia w życiu codziennym. Ciągi chemicznych wzorów, skądinąd znanych reakcji, przekonały nas, że każdy człowiek to swoisty ?bioreaktor? ?  (galeria foto).

Jerzy Migoń

 

Wyjazd realizowany w ramach projektu współpracy z UTW w Pszczynie, 

dofinansowanego z budżetu Miasta Świętochłowice.

obrazek

 

08.04.2015 r.

Integracja pokoleń ? o roli i wartości osób starszych w oczach dzieci.

Za nami kilka dni świątecznej przerwy – czasu rodzinnych spotkań przy suto zastawionym stole i wielkanocnych niespodzianek dla najmłodszych – poprzedzonych gorączkowymi przygotowaniami, angażującymi wszystkich domowników. To także doskonały czas na setki pytań i bystre obserwacje wszędobylskich dzieci, które tworzą w ten sposób swą wizję ?dorosłego świata?. ?

Jacy jesteśmy w oczach dzieci ? Za co kochają swe babcie i dziadków ? ? to tylko przykłady pytań zadanych dzieciom przez dr Ewelinę Zdebską (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), która podzieliła się za nami wnioskami płynącymi z prowadzonych przez siebie badań.

Siwe włosy, zmarszczki, okulary, czasem laska to najczęstsze atrybutu zewnętrzne osób starszych przytaczane przez dzieci. Ten mało atrakcyjny obraz (w oczach młodych), nie zniechęca dzieci do częstych kontaktów z osobami starszymi, których cenią za: cierpliwość i pogodę ducha, gotowość do długich rozmów, opowieści o ?czarno-białym? świecie(wspomnień), spacerów i zabawy ? Cenią w nas opiekuńcze ciepło zapewniające poczucie bezpieczeństwa i zachęcające do przebywania w swym towarzystwie ?

        Jerzy Migoń

 

25.03.2015 r.

Rysownie tożsamości.

Zaledwie kilka dni temu przemierzaliśmy mroczne chodniki kopalni Guido, by od ?wnętrza poznać? charakter śląskiej ziemi, a już w kilka dni później wracamy do śląskich klimatów w czasie spotkania z p. Joanna Furgalińską ? autorką bogato ilustrowanych wydawnictw poświęconych tradycjom i gwarze naszego regionu. ? Z tęsknoty za klimatami dzieciństwa, za światem, który przemija, za smakiem tradycyjnego kołocza z posypką, za usłyszanymi przypadkiem rozmowami babcinych sąsiadek (toczących się przy kuchennym stole) i opowieściami dziadkowych kamratów o robocie na grubie, powstał Słownik ?Slónsko godka dla Hanysów i Goroli? czy jego quasi-komiksowa kontynuacja –?Achim Godej. ?? Zawarte w nich dowcipne dialogi ? godki z polszczyzną – z humorem wykazały, jak czasem trudno się porozumieć z uwagi polsko-śląskie leksykalne dwuznaczności i tautonimy. ? Znamy to z autopsji, co często bawi a czasem dziwi i denerwuje ?

Jerzy Migoń

 

20.03.2015 r.

Zręczna przebiegłość, roztropne oszustwo – czyli złożoność świata kobiet

?w Kronikach? Jana Długosza.

Sześćsetna rocznica urodzin Jana Długosza, skłoniła nas do szczególnego zainteresowania się sylwetką tegoż wspaniałego, polskiego historyka i dyplomaty. Stąd temat naszego ostatniego spotkania UTW, nawiązującego bezpośrednio do ogłoszonego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Roku Jana Długosza.

Zachętą do bliższego poznania tej wybitnej postaci stał się wykład mgr Marii Wylężek o niezwykle intrygującym tytule. Krótki rys biograficzny polskiego dziejopisa, a także ocena znaczenia jego twórczości stanowiły wstęp do istoty tematu. ? Na podstawie analizy wzmianek dotyczących płci pięknej znajdujących się na kartach tego dzieła, prelegentka wskazała na niejednorodność opisów znajdujących się w kronice, będącą efektem ewolucji stylu pisarskiego kronikarza, a także lepszej orientacji w czasach mu współczesnych. Zarówno męskie, jak i żeńskie portrety z końca XIV i XV wieku są dokładniejsze i bardziej realne, a co ważniejsze pozbawione schematyczności, dzięki ukazaniu indywidualnych cech. Bo chociaż annalista wspomina, że płochość, zmienność i podstępność wpisane są w naturę kobiecą, to jednak tego typu stwierdzenie, nie determinuje jego sposobu patrzenia na niewiastę. Kronikarz nie ogranicza się jedynie do przedstawienia kilku wzorców, ale w całym swoim dziele ukazuje całe bogactwo typów kobiecych? Niektóre bohaterki budzą w nas podziw, zachwyt, inne odrazę, są też takie, których zachowanie nas bawi, bądź wzrusza ? Z jednymi się utożsamiamy, a z innymi nie chcielibyśmy mieć nic wspólnego ? Jeśli tak się dzieje, to znaczy, że cel dydaktyczny, który podjął w swoim dziele mistrz Jan, realizuje się także w naszym życiu?

Jerzy Migoń

 

Wykład realizowany w ramach projektu współpracy Z UTW w Pszczynie,

dofinansowanego z budżetu Miasta Świętochłowice.

obrazek

20.03.2015 r.

W mrocznych chodnikach kopalni Guido.

Do kolejnego spotkania z słuchaczami pszczyńskiego UTW doszło w mrocznych podziemiach zabrzańskiej kopalni Guido (założonej w 1855 r. przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarcka). Wizyta w tym wyjątkowym muzeum górnictwa węgla kamiennego (w tym charakterze działa od 2007 r.) to wynik żywego zainteresowania wszystkich mieszkańców Śląska, specyfiką pracy ?pod ziemią?. ? Już sam zjazd na poziom 320 m. był, dla wielu nieobytych z kopalnianymi realiami uczestników wycieczki, źródłem sporych wrażeń. Otaczający nas półmrok i węglowy pył oraz hałas uruchamianych urządzeń górniczych (kombajny, przenośniki i kroczące obudowy) przybliżał atmosferę i warunki codziennej pracy współczesnych górników. Barwne opowieści towarzyszących nam przewodników uruchamiały zaś pokłady wyobraźni, rysujące kopalnię z czasów, w których konie oraz kanarki stanowiły jedyną pomoc i stanowiły o bezpieczeństwie w codziennej pracy ?  (galeria foto)

                                                                                                                      Jerzy Migoń

 

Wycieczka realizowana jest w ramach współpracy Z UTW w Pszczynie. 

Projekt dofinansowany jest z budżetu Miasta Świętochłowice.

obrazek

 

 18.03.2015 r.

Meksykańskie reminiscencje Krystyny R., czyli historia pewnej podróży.

Zimową przerwę w zajęciach akademickich, wykorzystaliśmy wszyscy na różny sposób. Większość zajęta codziennymi obowiązkami pozostała w domach, znajdując chwilę czasu (bądź nie) na odpoczynek i rozwijanie swych zainteresowań ? Tylko nielicznym dane było realizować swe pasje z dala od kraju, wędrując egzotycznymi dla nas szlakami. ? Swymi wrażeniami z takiej właśnie podróży dzieliła się z nami p. Krystyna Rawska. W czasie jej godzinnej prelekcji (opatrzonej barwnymi fotografiami), przemierzyliśmy rozległe obszary Płaskowyżu Meksykańskiego. Wracając, do często krwawej pre- i pokolumbijskiej historii kraju związanej z rządami Montezumy i jego następców, poznaliśmy architektoniczne pamiątki (piramidy Księżyca i Słońca) a także inne aspekty kultury Majów i Azteków. ? I, jak nie wierzyć w stare powiedzenie: ?Podróże kształcą? ? czasem nawet tych, którzy pozostają w domu.

                                                                                                     Jerzy Migoń

11.03.2015 r.

O niepoważnych przygodach poważnego naukowca.

Kolejne spotkanie z nestorem naszych wykładowców, prof. Janem Grzesikiem, wprowadziło nas w kulisy pracy naukowej, stanowiącej podstawę rozwoju społeczno-gospodarczego. ? Krok po kroku zgłębialiśmy tajniki procesu poznawczego – od określenia jego celu, stosowanych metod badawczych, po wyniki prowadzonych badań. Oczywiste dla wszystkich obecnych stały się różnice między twórczym i odtwórczym podejściem do nauki. W zestawieniu z ?garścią? informacji na temat sposobu finansowania rodzimych placówek naukowo-badawczych, stało się to także okazją do krytycznej oceny polskiego systemu edukacji szkolnej i uniwersyteckiej. ? Wśród poważnych treści naszemu wykładowcy udało przemycić się również akcenty humorystyczne, zaczerpnięte z osobistych doświadczeń sięgających czasu zdobywania przez niego ?ostróg? poważnego naukowca.

Jerzy Migoń

Wykład realizowany w ramach projektu współpracy Z UTW w Pszczynie,  

dofinansowanego z budżetu Miasta Świętochłowice.

obrazek

 04.03.2015 r.

Iluzja srebrnego ekranu. 

Godzinny pobyt w iluzorycznym świecie srebrnego ekranu zaproponowała nam dr Barbara Lewicka. … W czasie zajmującego wykładu wróciliśmy do począt-ków światowej kinematografii, ?odkrywając na nowo? tajniki rejestracji i projekcji ruchomych obrazów, z czasem wzbogaconych także dźwiękową ścieżką. To, co dzisiaj wydaje się takie proste, jest wynikiem lat pracy i eksperymentów zapoczątkowanych przez wynalazców miary T.A. Edisona, czy braci A. i L. Lumi?re. ? Zajrzeliśmy także na krótko do amerykańskiej fabryki snów ? Hollywood ? gdzie świat filmowego show biznesu rządzi się własnymi prawami. ? To stąd płyną, przyswajane przez nas tak łatwo, wzorce zachowań będących odzwierciedleniem naszych ukrytych marzeń i fantazji, a czasem (częściej niż sobie to uświadamiamy) kreowanych przemożnym wpływem polityki, cenzury i reklamy ?

                     Jerzy Migoń

 

Wykład realizowany w ramach projektu współpracy Z UTW w Pszczynie,   

dofinansowanego z budżetu Miasta Świętochłowice.

obrazek

 

25.02.2015 r.

Wizyta gości z Pszczyny.

Grupa 50-ciu studentów pszczyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku gościła w naszym mieście odpowiadając na zaproszenie słuchaczy rodzimego UTW. Nasi sympatyczni goście, powitani przez Prezydenta Miasta p. Dawida Kostempskigo, zwiedzili Muzeum Powstań Śląskich, odkrywając ponownie trudne karty historii regionu. W kuluarowych rozmowach nie kryli wrażenia, jakie zrobił na nich sposób ekspozycji zebranych pamiątek i eksponatów. Pełni historycznych wrażeń i posileni ciepłą strawą podaną w gościnnych progach restauracji na Skałce, odwiedzili także obiekty sportowe OSiR-u. ? Wizyta inaugurująca bliską współpracę naszych uniwersytetów, swój finał znalazła w obiekcie CKŚ – Zgoda, gdzie mieliśmy okazję do indywidualnych rozmów przy kawie, wzbogaconej występem wokalnym chóru naszych gości oraz wspólnym wysłuchaniem wykładu p. Ewy Kulisz (relacja poniżej)?

Niebawem (20 marca) kolejna odsłona między uniwersyteckich spotkań, możliwa dzięki finansowemu wsparciu pozyskanemu z budżetu miasta.

(Relacja słuchaczy Pszczyńskigo UTW z pobytu w Świętochłowicach w zakładce INNI o NAS).   (galeria foto)

                                                                                                                                          Jerzy Migoń

Wykład realizowany w ramach projektu współpracy Z UTW w Pszczynie,    

dofinansowanego z budżetu Miasta Świętochłowice.  

obrazek

25.02.2015 r.

Nie gryzie, nie okrada nie uczula. Poradzi, ukoi nerwy, pomoże zaoszczędzić. ?

Czas biegnie szybko. Postęp technologiczny zmienia świat w takim tempie, że trudno wprost nadążyć za tak dynamicznymi zmianami. Zewsząd płynące informacje służyć mają nam wszystkim. Jak jednak zapanować nad kakofonią dźwięków płynących z różnych stacji radiowych i telewizyjnych ? Jak odnaleźć się w prawdziwej mozaice doniesień prasowych ? Ile trzeba wydać, by kupić najpoczytniejsze tytuły ? ? A może wystarczy kilkanaście uderzeń w klawisze komputerowej klawiatury, by dotrzeć do potrzebnych pilnie informacji ? ?  Czy to możliwe ? Oczywiście. Raptem w kilkanaście minut, dzięki sprawdzonym przeglądarkom internetowym, nasz internetowy przewodnik (?Latarnik Polski Cyfrowej? ? p. Ewa Kulisz), przekonała nas o ogromnych możliwościach internetu.

Jerzy Migoń

Wykład realizowany w ramach projektu współpracy Z UTW w Pszczynie,

dofinansowanego z budżetu Miasta Świętochłowice.

obrazek

 

03.02.2015 r.

W śnieżnej scenerii beskidzkich lasów. 

Niespełna tydzień temu uczestniczyliśmy w ciekawej, wirtualnej podróży po tajemniczym Siedmiogrodzie, a tymczasem za nami już kolejna, tym razem rzeczywista eskapada. Mroczny wizerunek krwawego Draculi zastąpiliśmy towarzystwem gościnnych, wiślańskich górali. … W drodze co prawda „wzbudzający dreszczyk test sprawdzający – w ramach trwającej sesji”, ale dzięki „wspomaganiu” tradycyjną kromką z tłustym, zaliczony przez ogół pozytywnie. Później już tylko same przyjemności: urocza sanna bezdrożami Beskidu Śląskiego, zakończona góralskim jadłem i ? a jakże ?herbatą z prądem?. To tylko niektóre z atrakcji, jakie stały się udziałem uczestników wycieczki zainicjowanej przez p. Teresę Adamus. ? Żar góralskiej watry (ogniska) i płomienne rytmy regionalnej kapeli, w bajecznie zimowej scenerii wiślańsko-istebniańskich lasów, stały się źródłem wielu niezapomnianych wrażeń i wystarczającą zachętą do kolejnej wizyty świętochłowickiego UTW w tym rejonie ? wszak za rok też spadnie śnieg.

(patrz galeria zdjęć)

Jerzy Migoń

 

28.01.2015 r.

Transylwania ? z pozdrowieniami od Draculi. 

Wprawdzie nie za siedmioma górami i siedmioma lasami, ale między siedmioma miastami leży kraina, w której przyjść miał na świat, a później sprawować krwawe rządy hrabia Drakula (Wład Diablo). … Ile w tym prawdy ? Któż to wie ? Jednak za sprawą książki Brama Strockera i wielu jej filmowych adaptacji Dracula stał się symbolem wampira we współczesnej popkultu-rze. Transylwania to najbardziej tajemniczy region „Starego Kontynentu” ? kraina majestatycznych gór (Karpaty Południowe), kolorowych miast i miasteczek pełnych pozostałości po najsłynniejszym wampirze świata. ? Położony w Rumunii Siedmiogród, nazywany również Transylwanią, uchodzi wciąż za jeden z najbardziej mistycznych regionów Europy (przekonywała w czasie swej prelekcji p. Anna Żurek). Siedem miast, od których wzięła się jego nazwa (Braszów, Bystrzyca, Kluż-Napoka, Mediasz, Sebesz, Sighisoara i Sybin), założyli siedem stuleci temu osadnicy sascy, tworząc wraz z lokalnymi Rumunami, Węgrami i Cyganami wielokulturowy tygiel. Dzisiaj jego pozostałością są niepowtarzalne, wielobarwne, wręcz baśniowe miasteczka oraz rzadko spotykane na świecie chłopskie zamki i warowne kościoły.  …

Jerzy Migoń

 

 21.01.2015 r. 

Wdech ? wydech, klucz do zdrowia.

         Reguluje ciśnienie, łagodzi stres, oczyszcza organizm, a nawet (tak twierdzą fachowcy) wydłuża życie. Dostępny jest bez recepty i całkowicie za darmo. Czym jest ten cudowny specyfik ? To nasz własny oddech.  Oddychanie jest procesem naturalnym i bezwarunkowym. Nikt z nas nie zastanawia się zwykle nad tym, jak oddycha, a większość osób robi to w sposób nieprawidłowy. Nabierać powietrza w płuca umie każdy, ale prawidłowo oddychać potrafią naprawdę tylko nieliczni. Tymczasem nasze samopoczucie, stan zdrowia, a nawet długość życia zależą właśnie od sposobu oddychania! ? Kontrolując oddech, można złagodzić bóle głowy, zapanować nad stresem, oczyścić organizm z toksyn, czy poprawić krążenie, by przez lata cieszyć się doskonałym zdrowiem. Prawidłowe oddychanie jest też istotnym źródłem energii, która opóźnia zmęczenie i pozwala na aktywniejszy tryb życia. Wyjątkowy i wart podkreślenia jest fakt, że to jedyna mimowolna czynność organizmu, nad którą możemy świadomie zapanować, a zatem też jej się nauczyć – przekonywała w swym wykładzie dr Agnieszka Storch-Uczciwek. ?

Jerzy Migoń

 14.01.2015 r.

 Pułapki na drodze do drugiego człowieka.

Komunikacja interpersonalna to psychologiczny proces, dzięki któremu przekazujemy i otrzymujemy informacje w bezpośrednim kontakcie z inną osobą. To proces nieustanny, bowiem źródłem wspomnianych informacji są nie tylko wypowiadane słowa, ale też postawa naszego ciała, mimika, intonacja, czy gestykulacja rozmówców ? Warunkami właściwej komunikacji jest zatem nie tylko treść ?komunikatu? nadawcy ale też kod, czyli sposób przekazu tej informacji (obraz, gest, słowo etc.). Równie istotnym elementem jest umiejętność słuchania i percepcji odbiorcy (czyli osoby, do której daną informację kierujemy); ? Zdaniem prof. K. Popiołek (nasz wykładowca) wiele nieporozumień w relacjach międzyludzkich jest wynikiem złej komunikacji. Niewłaściwe odczytanie intencji z jednej strony, zawoalowane oczekiwania z drugiej to trudności, których doświadcza niemal każdy z nas w codziennych kontaktach. O efektywnej komunikacji można mówić wówczas, kiedy treść wypowiedzi jest zrozumiana zgodnie z intencjami nadawcy przekazu. ?

Jerzy Migoń

 

07.01.2015 r.

Symbolika i ideologia władzy w średniowiecznej Polsce.

Świąteczna przerwa wzbudziła głód wiedzy słuchaczy UTW, którzy licznie przybyli na pierwszy w nowym ? 2015 r. ? wykład. ? Tym razem za sprawą dr Anety Bryłka (Muzeum Powstań Śląskich) przenieśliśmy się w czasie, by przyjrzeć się bliżej insygniom średniowiecznej władzy. Inkrustowane trony, diademy zdobione szlachetnymi kamieniami, korony, berła i symbolizujące ziemską władzę (acz z boskiego nadania) złote jabłka to klasyczne atrybuty władzy królewskiej lub książęcej doby średniowiecza. Często wśród regaliów monarszych znajduje się także broń (włócznie, miecze itp.), czego doskonałym przykładem jest uznany za miecz koronacyjny królów Polski ? szczerbiec (prawdopodobnie pierwszy raz pełnił tę rolę w czasie koronacji Władysława Łokietka)? Dzisiaj zobaczyć możemy obraz tych symboli władzy na zachowanych pieczęciach lub monetach, a czasem ich repliki zgromadzone w salach muzealnych ?

Jerzy Migoń

 

20.12.2014 r.

Profilaktyka w nadciśnieniu tętniczym.

Za normę wartości ciśnienia tętniczego przyjmuje się w medycynie (dr Anna Mirczak) poziom 120/80 mm HG, uznając za prawidłowe ciśnienie rozkurczowe w granicach 90 mm HG, zaś skurczowe nie większe niż 140 mm HG. ? Wiele czynników zewnętrznych (powodujących stres) oraz uwarunkowania genetyczne decydują jednak, że coraz częstszym jest zjawisko nadciśnienia. Wśród innych przyczyn tego zjawiska wskazuje się: postępujący wiek, przewlekłe problemy zdrowotne (cukrzyca typu II, cholesterol), niska aktywność fizyczna, dieta bogata w sól, otyłość, płeć męska i używki (alkohol i tytoń). ?

Dlaczego wiek zwiększa ryzyko nadciśnienia ? To zwykle wynik naturalnego z czasem, zaniku elastyczności i sztywnienia ścian tętnic (spadek elastyny i wzrost zawartości kolagenu), prowadzących do zmian o charakterze miażdżycowym (zwężenie naczyń krwionośnych), zawałów, udarów mózgu, migotania przedsionków, czy otępienia. Przez wiele lat problemy te mogą występować bezobjawowo, by w końcu pojawić się w postaci: bólu i zawrotów głowy, szumu w uszach, kołatania serca, bezsenności i ciągłego zmęczenia, zwiększonej potliwości i zniecierpliwienia (wybuchowości) ?

Jerzy Migoń

 

Wykład w cyklu zajęć prozdrowotnych, realizowanych w ramach projektu finansowanego

ze środków ASOS Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

obrazek

 

17.12.2014 r.

Przy wigilijnym stole świętochłowickiego UTW.

? Magiczna aura, zbliżających się świąt Bożego Narodzenia stała się doskonała okazją do tradycyjnego spotkania opłatkowego. Już nie w wykładowej sali, ale przy świątecznym stole, tradycyjnymi życzeniami i symbolicznym opłatkiem dzielili się ze studentami UTW także zaproszeni goście: Dawid Kostempski (Prezydent Miasta), Marek Palka (Przewodniczący RM), a także nasi wykładowcy: prof. Jan Grzesik, ks. dr Stanisław Puchała oraz ks. Wiktor Szlęzak (Dyrektor Salezjańskiego Zespołu Szkól Publicznych) i inni ?

Wspólnym życzeniem nas wszystkich jest: by ciągle młody Uniwersytet utrwalał swą rolę w życiu grona słuchaczy i wszystkich mieszkańców miasta, jako źródło ciekawych inicjatyw i rosnącej aktywności społecznej.

                                                                                                                                       Jerzy Migoń

 

12.12.2014 r.

Kraków raz jeszcze ? czyli z wizytą na Uniwersytecie Pedagogicznym 

i Krakowskiej Starówce. 

Wyspani i w dobrych humorach wczesnym rankiem ruszyliśmy z do Krakowa, by złożyć wizytę w gościnnych murach Uniwersytetu Pedagogicznego. ?  Chwila oficjalnych powitań, znajome twarze wykładowców (część z nich prowadziła już nasze wykłady) i gorąca kawa wprowadziły nas w uniwersytecką atmosferę na tyle dobrze, by zasiąść do zajęć w uczelnianej auli. ? Edukacja w zakresie dobrego snu to temat wykładu, jaki zaordynował nam ks. Prof. Norbert Pikuła (wcale nie było sennie, czego dowodzi fragment notatek z kajecika pilnego studenta – Zdzisława W. ? ?Mamy dwie fazy snu: pierwsza to sen płytki, druga to sen głęboki. Najbardziej wartościowy jest sen przed północą.  A oto Rady na dobry sen: 

 • regularne godziny snu i posiłków (stałe pory snu i pobudki),
 • nie kładziemy się głodni (ostatni posiłek kilka godzin przed snem ? np. przed dziewiętnastą),
 • przed snem unikać potraw ciężkostrawnych i alkoholu (oraz soku z marchwi – zakłóca dobry sen),
 • dobrze przewietrzyć sypialnię przed snem (korzystna nieco niższa temperatura niż w innych pomieszczeniach),
 • spać na twardych, ale wygodnych materacach,
 • w porze wieczornej stopniowo ograniczać aktywność fizyczną i intelektualną (unikać wysiłku fizycznego, gry w karty, długich rozmów telefonicznych i czytania do poduszki),
 • ograniczyć drzemki w ciągu dnia,
 • unikać gorących kąpieli przed snem i zasypiania przy telewizorze (film zstąpić relaksacyjną, spokojną muzyką słuchaną przy zgaszonym świetle).
 •  ? Bogatsi o praktyczne rady, wyposażeni w kijki nordic-walking ruszyliśmy na spacer nowohuckimi traktami, które wiodły do restauracyjnej sali hotelu Santorini. ? W dwie godziny później, ostatni rozdział naszej krakowskiej eskapady ? Podziemia krakowskiego rynku. Było warto. Z każdą wizytą odkrywamy Kraków na nowo. I jak nie wierzyć, że to kulturalna stolica Polski.

Jerzy Migoń

 

Wykład w cyklu zajęć prozdrowotnych, realizowanych w ramach projektu finansowanego

ze środków ASOS Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

obrazek

 

06.12.2014 r. 

Aktywność fizyczna ? lekarstwem dla seniora.

Aktywność fizyczna jest nieodłącznym atrybutem życia każdego człowieka. W ocenie dr Marka Banacha (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) fakt ten wynika z wrodzonych potrzeb organizmu i nabytych umiejętności i jest niezbędnym elementem zdrowego stylu życia. Ruch (zwłaszcza na świeżym powietrzu) poprawia ogólny stan naszego zdrowia. Za sprawą, systematycznej i dostosowanej do indywidualnych możliwości organizmu, aktywności ruchowej kształtujemy nie tylko sylwetkę i utrzymujemy właściwą masę ciała, ale poprawiamy też ogólną sprawność fizyczną, zyskując nowe zasoby energii. ? Właściwie dozowana aktywność fizyczna to doskonała profilaktyka obniżająca ryzyko chorób serca, cukrzycy, nadciśnienia. Stymuluje przepływ krwi w organizmie, obniża poziom cholesterolu, a także skutecznie przeciwdziała odczuwaniu lęku i depresji, korzystnie wpływając na poczucie własnej wartości i ogólną poprawę samopoczucia ? Nikt nie zabrania nam korzystania ze zdobyczy cywilizacji (samochód, TV czy komputer) ? Niech nie zdominują jednak naszego codziennego życia, stając się jedyną jego rozrywką ? Pamiętaj – żyjąc aktywnie, żyjesz zdrowiej. ?

Jerzy Migoń

 

Wykład w cyklu zajęć prozdrowotnych, realizowanych w ramach projektu finansowanego

ze środków ASOS Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

obrazek

 

29.11.2014 r.

Zdrowy styl życia receptą na długowieczność.

Tempo współczesnego życia, nie sprzyja zbyt często myśleniu o swym zdrowiu. Robimy to zwykle w chwilach, gdy odczuwane dolegliwości stają się tak dokuczliwe, że skłaniają nas do wizyty u lekarza. ? Na fakt ten zwrócił nam uwagę ks. prof. Norbert Pikuła (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), zachęcając do zdrowego stylu życia. ?    A przecież wystarczy tak niewiele ? zdrowe i racjonalne żywienie, wsparte aktywnością psychofizyczną to doskonała profilaktyka zdrowotna dla osób w każdym wieku. ? Trudno w tym miejscu przytaczać szczegóły zajmującego wykładu, ale kilka wynikających z niego wniosków z pe-wnością warto uwzględnić.

 1. Jedz bez pośpiechu, mniej, ale częściej.
 2. Ważniejsza jest, jakość niż ilość pożywienia (unikaj pustych kalorii).
 3. Zadbaj o różnorodność i właściwy dobór składników dziennej diety

(patrz piramida żywienia)

 1. Ogranicz spożycie słodyczy i alkoholu.
 2. Nie zapominaj o odpowiedniej ilości napojów dostarczanych organizmowi.
 3. Zadbaj o kondycję psychofizyczną (aktywność ruchowa dostosowana do indywidualnych możliwości organizmu).
 4. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości (np. określonych schorzeń) skorzystaj z fachowej porady dietetyka.

Czy to w istocie recepta na długowieczność ? ? Być może. Nie ulega jednak wątpliwości, że to sposób na zmianę stylu i poprawę jakości życia ?

 Jerzy Migoń

Wykład w cyklu zajęć prozdrowotnych, realizowanych w ramach projektu finansowanego

ze środków ASOS Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

obrazek

 26.11.2014 r.

Udzielanie pierwszej pomocy

         W codziennym życiu bywamy świadkami wielu nieprzewidzianych zdarzeń, które wymagają niesienia pierwszej pomocy wobec osób poszkodowanych.  Pomoc taka jest powinnością (nie tylko moralną) każdego człowieka będącego świadkiem wydarzeń stanowiących zagrożenie dla życia i zdrowia innych osób. Niezwykle ważna jest, zatem (przekonywał dr Andrzej Żurawik) znajomość zasad właściwego postępowania w takich przypadkach ?

Po pierwsze – nie szkodzić!

 1. Nie narażaj się na ryzyko wykonując niepewne i nieprzemyślane działania.
 1. Chroń siebie i poszkodowanego oraz oceń bezpieczeństwo
 2. Poproś głośno o pomoc kogoś, kto przechodzi obok lub stoi i przygląda się – możesz zająć się poszkodowanym, gdy druga osoba dzwoni na numer ratunkowy. Jeśli jesteś sam, zadzwoń natychmiast, a dyspozytor pomoże kierować Twoimi działaniami. Dla przypomnienia numery alarmowe to:

–          Pogotowie Ratunkowe 999

–          Straż Pożarna 998

–          Policja 997

–          europejski nr ratunkowy 112

Mów spokojnie i odpowiadaj ściśle na pytania dyspozytora.

Powiedz:

– Co się stało (określ rodzaj zdarzenia, ilość poszkodowanych, ich stan).

– wskaż miejsce (ulica, nr domu, nr mieszkania, klatka, piętro, nr drogi, kilometr, charakterystyczne punkty).

– Kto zgłasza wezwanie pomocy – numer telefonu i dane osobowe.

– Nie odkładaj pierwszy słuchawki!

 W oczekiwaniu na fachową pomoc podejmij podstawowe zabiegi ratujące życie (zależnie od potrzeb – udrożnienie dróg oddechowych, zewnętrzny ucisk serca, ułożenie w pozycji bezpiecznej) ?

                                                                                                                     Jerzy Migoń

 19.11.2014 r.

Johann Sedlatzek – Paganini fletu z Głogówka

            Johann Sedlatzek (bohater naszego kolejnego wieczoru z muzyką pod kierunkiem red. Jacka Woleńskiego), był krawcem (i synem krawca), od najmłodszych lat wykazującym duże zdolności muzyczne. Każdą wol­ną chwilę poświęcał grze na flecie, wówczas najmodniejszym i najbardziej ulubionym instrumencie. Dostrzeżony przez Franza von Oppersdorffa (pan na Gło­gówku), oddany został na naukę nadwornemu muzyko­wi. ? W 1810 r. młody Johann Sedlatzek opuścił dom rodzin­ny. Zarabiając na życie szyciem oraz grą na flecie, przez Opawę i Brno dotarł w końcu w Wiedniu. Zna­lazł tu znakomite warunki rozwoju swego ta­lentu. Nie od razu zyskał jednak uznanie ? pisano o nim – ?czasem grywa dobrze?. … Po koncertach z Zurychu, gdzie grał wraz ze słynnym pianistą Johannem Peterem Pixiusem wypowiadano się już o fleciście z Głogówka z największym zachwytem. Koncerty w Pradze, Berlinie, Paryżu i wielu miastach Włoch (Werona, Neapol, Rzym itp.) okazały się wielkim sukcesem. ?Porywające, brawurowo skomponowane wariacje zawierały w rzeczywistości wszystko to, co kiedykolwiek napisano na flet? ? pisały po jego występach liczne gazety  … Od 1826 r. Sedlatzek osiadł na dłużej w Londynie. Otrzymał tu posadę nauczyciela gry na flecie w Green College, który później nadał mu tytuł profesora. … Jako kompozytor stworzył kilka znaczących dzieł, z których za najważniejsze uchodzi Souvenir de Simplon, ponadto stworzył sporo wariacji i fantazji na ulubione wówczas tematy, dokonał też licznych transkrypcji na flet i fortepian.

                                                                                                          Jerzy Migoń

 12.11.2014 r.

Kręgosłup w stresie ?

        ?O ile Bóg przebacza zawsze, a człowiek przebacza czasem – natura nie przebacza nigdy? ?. Współczesna cywilizacja ustawicznie przeciwstawia się naturze, czego skutki, w postaci różnych dolegliwości i chorób, stają się problemem społecznym, jakby nieuniknioną za to karą. Takim problemem społecznym XX wieku są dolegliwości narządów ruchu, a szczególnie bóle odkręgosłupowe. Jak usunąć ból i jego przyczyny ? ? Wykład mgr Jacka Pogody był swoistym poradnikiem kierowanym do pacjentów cierpiących z powodu bólów odkręgo-słupowych. Osoby dotknięte tego typu dolegliwościami stanowią dziś blisko 80% społeczeństwa. W krótkim czasie poznaliśmy biomechaniczne najczęstszych zespołów bólowych i psychiczne źródła objawów somatycznych z uwzględnieniem roli stresu w ich powstawaniu. ? Własne ciało trzeba poznać i liczyć się z jego możliwościami. Uzyskaliśmy praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie z bólem oraz przykłady ćwiczeń opracowanych pod kątem leczenia określonych grup dolegliwości. Wśród ?10 przykazań? zdrowego stylu życia na pierwszym miejscu jest profilaktyka …

                Jerzy Migoń

 05.11.2014 r.

Papież nadziei ?

          Ks. dr Stanisław Puchała ? duszpasterz diecezjalny środowisk Uniwersytetów Trzeciego Wieku wygłosił wykład o św. Janie Pawle II, jako Papieżu nadziei, który jako świadek Chrystusa i szafarz Dobrej Nowiny, był przez to samo człowiekiem radości i człowiekiem nadziei, człowiekiem tej podstawowej afirmacji wartości istnienia, wartości stworzenia i nadziei życia wiecznego.

       Nadzieją, był przepełniony 58-letni kardynał Karol Wojtyła, gdy został wybrany na Papieża; wielką rolę w tym momencie jego życia odegrał kardynał Stefan Wyszyński, który zachęcał go, by przyjął ten trudny wybór; to właśnie prymas Polski na 22 lata przed Rokiem 2000 powiedział Papieżowi, że wprowadzi Kościół w Trzecie 1000 lecie Chrześcijaństwa. O wielkiej nadziei świadczyły też słowa homilii wygłoszone na Placu św. Piotra w dniu 22 października 1978 r. przez Jana Pawła II: ?Nie lękajcie się ! ? podczas Mszy św. inaugurującej Jego pontyfikat. Z jaką nadzieją i mocą wypowiadał Jan Paweł II słowa Psalmu na Placu Zwycięstwa w Warszawie: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi… tej ziemi! I odnowił, i wciąż odnawia.

         Św. Jan Paweł II zapraszał współczesnego człowieka, a zwłaszcza młodzież do tego, aby wychodziła poza obszar smutku, zwątpienia, agnostycyzmu i wchodziła w obszar nadziei, gdzie działa Żywy Bóg w Osobie Jezusa Chrystusa. Papież z nadzieją patrzył w trzecie tysiąclecie głoszenia Ewangelii i przynaglał cały Kościół, aby był misyjny. Niezwykłą rolą w realizacji pontyfikatu św. Jana Pawła II stało się papieskie pielgrzymowanie. W całej historii Kościoła nie zdarzyły się tak liczne pielgrzymki papieża. Tę długowieczną tradycję braku podejmowania przez papieży podróży apostolskich – mówiło się, że ?Papież jest więźniem Watykanu? – przerwał dopiero Jan XXIII. Ogromna zmiana nastąpiła jednak podczas pontyfikatu św. Jana Pawła II, który według oficjalnych danych odbył 104 zagraniczne pielgrzymki oraz ok. 145 podróży na terenie Włoch. Jako biskup Rzymu nawiedził ponad 300 rzymskich parafii. Podczas podróży zagranicznych Jan Paweł II odwiedził 130 krajów i ok. 900 miejscowości. Łączna długość pielgrzymkowych dróg Jana Pawła II wynosi ok. 1 mln 700 tys. km. Długość ta odpowiada trzykrotnej odległości między Ziemią a Księżycem. Poza Watykanem Jan Paweł II spędził w sumie ponad dwa lata swego 25-letniego pontyfikatu.

Kończąc wykład Ks. Profesor zacytował kilka Złotych Myśli Ojca Świętego:

Musicie być mocni. Drodzy Bracia i Siostry!  Musicie być mocni tą mocą, którą daje wiara! Musicie być mocni mocą wiary! Musicie być wierni! Dziś tej mocy bardziej Wam potrzeba niż w jakiejkolwiek epoce dziejów. Musicie być mocni mocą nadziei, która przynosi pełną radość życia i nie dozwala zasmucać Ducha Świętego! Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć … Musicie być mocni miłością, która cierpliwa jest, łaskawa jest …

            Zanim stąd odejdę, proszę Was … abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy.

Proszę was: abyście mieli ufność nawet wbrew każdej swojej słabości, abyście szukali zawsze duchowej mocy u Tego, u którego tyle pokoleń ojców naszych i matek ją znajdowało, abyście od Niego nigdy nie odstąpili, abyście nigdy nie utracili tej wolności ducha, do której On „wyzwala” człowieka, abyście nigdy nie wzgardzili tą Miłością, która jest „największa”, która się wyraziła przez Krzyż, a bez której życie ludzkie nie ma ani korzenia, ani sensu.

                                                                                                                         Krystyna Rawska

29.10.2014 r.

Słodko-gorzka historia przyjemności – o czekoladzie i nie tylko.

Któż z nas nie pragnie odrobiny przyjemności ? to pozytywne doznanie powszechnie przedstawiane, jako przeciwieństwo bólu, może mieć różne źródła. Mniej lub bardziej świadomie sięgamy do nich w codziennym życiu. Czasem wystarczy filiżanka kawy, herbaty … czy kostka czekolady, by zaspokoić nasze zmysły. Czy to wynik działania psychoaktywnych składników czekolady (kofeina, anandamid itp. – zawartych w ziarnie kakaowym) wpływających na poprawę nastroju, czy może tylko nasze przekonanie o jej zbawiennym działaniu (zastanawiał się razem z nami dr Jacek Kurek). To już chyba mniej istotne. Nie ulega jednak wątpliwości,  że słodkie chwile „czekoladowej intymności”, bliskie są klimatowi obrazów J. H. Fragonarda (Huśtawka, Ciuciubabka itp.). … Bywa, że w poszukiwaniu chwili relaksu i przyjemności pozwalających zapomnieć o piętrzących się przed nami problemach, sięgamy po inne „mocniejsze antidotum” … a to już niemal jak balansowanie na cienkiej linie pomiędzy słodyczą i goryczą, przyjemnością a bólem (daj Boże tylko głowy). … Czekolada podawana w różnej postaci, zależnie od regionu świata i indywidualnych upodobań znajdowała się już w menu starożytnych Majów i Azteków (obszar dzisiejszego Meksyku). Z czasem stała się dla wielu z nas skutecznym środkiem na błogą chwilę słodkiego relaksu …

                                                                                                                         Jerzy Migoń

22.10.2014 r.

Boski Jan Sebastian Bach.

          Odpłynąć w krainę dźwięków czystej muzyki boskiego Jana Sebastiana Bacha, mogliśmy w ciągu 60 cudownych minut w ?niekoncertowej? przestrzeni i obcować z tą wspaniałą muzyką dzięki uroczemu wykładowcy prof. Leonowi Markiewiczowi. Było coś dla melomana, ale i dla osób niebędących miłośnikami tego rodzaju muzyki ? Ten niezwykle utalentowany kompozytor był tytanem samouctwa, pozostawił po sobie ocean muzyki, której nie można by słuchać bez najwyższego skupienia. Każdego słuchacza potrafi wprowadzić w pogodny nastrój i w cudowna krainę dźwięków.

Powszechnie Bach uchodzi za niedoścignionego mistrza polifonii muzycznej. Przez całe życie zajmował się tą materią, od młodzieńczych preludiów i fug organowych poczynając, poprzez studia nad formą fugi i preludium w muzyce. Był geniuszem, a jego muzyka wciąż fascynuje kolejne pokolenia. Historia jego życia nie wystarcza, by wyjaśnić potęgę oddziaływania jego sztuki. Jest autorem niezwykłych kompozycji min. takich jak: Pasja wg św. Mateusza, Magnificat, Msza h-moll, ponad 200 kantat kościelnych i świeckich, motet i chorałów, muzyki instrumentalnej: suit i koncertów, muzyki instrumentalnej, utworów na instrumenty klawiszowe.

Możemy słuchać muzyki współczesnej, ale jeśli interesuje nas również muzyka dawna, to warto, by nadal rozbrzmiewała.

                                                                                                                                        Grażyna Mazurek

21.10.2014 r.

Wizyta w „mieście z duszą” ?

Kraków to dla wielu z nas ?kulturalna? stolica Polski. Nie powinien, zatem dziwić fakt, że właśnie tam wiodły nasze turystyczne szlaki u progu nowego roku akademickiego. ? Nie udało nam się wprawdzie zwiedzić podziemi krakowskiego rynku, które pierwotnie stanowić miały zasadniczy cel naszego wyjazdu, ale z zainteresowaniem obejrzeliśmy ekspozycję muzeum lotnictwa, podziwiając latające maszyny pamietające czasy I i II wojny światowej. Największą jednak frajdę sprawiła nam możliwość wejścia na pokład ?papieskiego? śmigłowca, którym Jan Paweł II, przemieszczał się w czasie swych pielgrzymek po kraju. ?

Wawelskie wzgórze, dobrze znane większości z nas, oglądaliśmy tym razem tylko z tarasu muzeum kultury i techniki japońskiej Manggha. Interesująca ekspozycja, krótkie warsztaty praktycznego wykorzystania (wiązania) chusty furoshiki i degustacja japońskiej herbaty wypełniły czas naszego pobytu w ?kulturalnej ambasadzie? kraju kwitnącej wiśni ? Jeszcze tylko spacer nadwiślańską promenadą, karmienie gołębi pod Sukiennicami (jak każe krakowska tradycja) i nieodwołalny powrót do domu ?

 Jerzy Migoń

15.10.2014 r.

Istota i biologiczne działanie promieni jonizujących.

Jeszcze nie przebrzmiały rytmy operetkowych arii, słyszanych w czasie inauguracji roku akademickiego, gdy nadszedł czas na pierwsze (w tym roku akademickim) poważne, naukowe rozważania.?

Od budowy Wszechświata, po strukturę komórki i atomu poznawaliśmy (pod kierunkiem prof. Jana Grzesika) tajniki wszechobecnej energii. Różne rodzaje promieniowania spotykanego w naturze, są przedmiotem badań wielu dyscyplin naukowych. Celem tych naukowych dociekań jest dogłębne poznanie istoty procesu jonizacji a także innych oddziaływań promieniowania. Dzięki uzyskanym wynikom, nie ulega dziś wątpliwości, że promieniowanie może stanowić zagrożenie dla wszelkiej materii (zależnie od jego rodzaju, zakresu i natężenia), przyczyniając się do chorób nowotworowych, popromiennych a nawet śmierci. W ocenie współczesnej nauki promieniowanie jonizujące jest jednym z czynników odpowiedzialnych za ewolucję świata organicznego (modyfikując kod genetyczny ? DNA), ale może być także źródłem wymiernych korzyści płynących z umiejętnego wykorzystania jego właściwości np. w radioterapii, medycynie czy energetyce nuklearnej. ?

                                                                                                                                        Jerzy Migoń

08.10.2014 r.

Nowe otwarcie w nowej scenerii ?

W nowym, pawilonie zmodernizowanego właśnie kąpieliska OSiR ?Skałka? słuchacze świętochłowickiego UTW zainaugurowali czwarty już rok akademicki. ? Historia być może krótka, ale obfitująca w spore osiągnięcia – dość wspomnieć Srebrny Certyfikat za profesjonalizm działania, przyznany nam przez Ogólnopolską Federację Uniwersytetów Trzeciego Wieku ? o czym przypomniała Prezes Stowarzyszenia p. Krystyna Rawska. ?

           W obecności znamienitych gości ? Prezydenta Miasta p. Dawida Kostempskiego, przedstawicieli katowickiej AWF (naszej uczelni patronackiej) oraz członków Rady Programowej UTW wysłuchano zajmującego wykładu, zaprezentowanego przez Honorowego Obywatela Świętochłowic ? ks. dr Tade-usza Rozmusa. Nasz ?włoski? gość, mówiący o prześladowaniach chrześcijan, wprowadził nas w mroczną i tajemniczą atmosferę rzymskich katakumb ? z której skutecznie pomogli nam się wydostać artyści śląskich scen operetkowych. W towarzyszących nam rytmach prezentowanych arii rozdano legitymacje nowym słuchaczom Uniwersytetu.

Jerzy Migoń

 10.09.2014 r.

Ogólnopolskie Forum UTW w Nowym Sączu.

W dniach 3 ? 5.09.2014 r. w Nowym Sączu odbyło się Ogólnopolskie Forum Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Szczegółowa relacja z tego spotkania przedstawiona została przez Prezes UTW p. Krystynę Rawską.

 (Poniżej Deklaracja Końcowa II Kongresu UTW – plik PDF).