Rok akademicki 2013/2014

10.09.2014 r.

Ogólnopolskie Forum UTW w Nowym Sączu.

W dniach 3 ? 5.09.2014 r. w Nowym Sączu odbyło się Ogólnopolskie Forum Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Szczegółowa relacja z tego spotkania przedstawiona została przez p. Krystynę Rawską (załącznik PDF poniżej).

 

04.06.2014 r.

Rozdano kolejne certyfikaty – czas na wakacje.

W ?kawiarnianej? scenerii gościnnego CKŚ ? Zgoda rozdano, już po raz trzeci, certyfikaty zaliczenia zajęć kolejnego roku akademickiego Świętochłowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nie zabrakło też kwiatów i podziękowań za życzliwą współpracę oraz rzeczowe i finansowe wsparcie dla naszych donatorów, zasiadających w gronie zaproszonych gości. ? W podwójnej roli gościa i prelegenta, (co staję się już małą tradycją naszego stowarzyszenia) wystąpił Prezydent Miasta p. Dawid Kostempski. W swym wystąpieniu podzielił się z nami wiedzą na temat bieżących problemów i osiągnięć miasta, podkreślając istotną rolę UTW w rozwijaniu aktywności społeczności lokalnej. ? A aktywni być potrafimy, czego najlepszym dowodem są: srebrny certyfikat przyznany nam przez Ogólnopolską Federację UTW, wręczone medale i dyplomy uzyskane w czasie sportowych zmagań VI Olimpiady Uniwersytetów, udział w imprezach kulturalnych i krajoznawczo-turystycznych (projekt ASOS), czy przesympatyczny ?spektakl? amator-skiej grupy teatralnej Rudzkiego UTW kierowany przez p. Małgorzatę Urbańczyk.

Jerzy Migoń

 

24.05.2014.

VI Olimpiada UTW w Łazach

Atmosfera dobrej zabawy i sportowej rywalizacji towarzyszyła kilkudziesięciu ekipom UTW, które spotkały się, jak co roku nad Zalewem Mitręga w Łazach. Nasi reprezentanci dopiero drugi raz stanęli w szranki olimpijskiej rozgrywek z doświadczonymi ekipami innych miast. ? Zabawa okazała się przednia, a sportowe zmagania dostarczyły wielu emocji. Osiągnięte wyniki pozostawiają niedosyt, ale napawają też optymizmem, bo występując ciągle w roli nowicjuszy na wspomnianej imprezie zdobyliśmy kilka punktowanych miejsc i dwa krążki ? srebrny R. Karpińskiego w pływaniu stylem dowolnym oraz brązowy w strzelectwie (drużyna: J. Kryczka i G. Mika). Reprezentowaliśmy godnie środowisko świętochłowickich seniorów, ale także miasto, które było fundatorem koszulek w jakich wystąpiła nasza ekipa.

Oby tak dalej ?

Jerzy Migoń

(foto ? patrz galeria zdjęć)

Gratulacje dla  zwycięzców VI Olimpiady Sportowej UTW i Organizacji Seniorskich w Łazach: – UTW Gliwice, UTW Zgierz i UTW Zawiercie !

Gratulujemy Organizatorom Olimpiady  wspaniałej imprezy sportowej dla seniorów !

W mediach o tym wydarzeniu możecie zobaczyć i posłuchać:

http://pytanienasniadanie.tvp.pl/15320404/wideo/olimpiada-seniorow

http://www.tvp.pl/katowice/aktualnosci/spoleczne/olimpiada-dla-seniora/15343223/olimpiada-dla-seniora/15343262

http://zawiercie.naszemiasto.pl/artykul/galeria/olimpiada-utw-w-lazach-2014-zdjecia,2283534,9295626,t,id,zid.html#galeria

http://www.radio.katowice.pl/zobacz,4504,Olimpiada-seniorow.html#.U4Ftu3ZurTo

http://zawiercie.naszemiasto.pl/artykul/galeria/olimpiada-utw-w-lazach-2014-zdjecia,2283764,9305270,t,id,zid.html#galeria

 

21.05.2014 r.

Przygotowanie do dorosłości we wspólnej Europie. Jak pomóc naszym dzieciom i wnukom ?

          Lepiej niż mogłoby się wydawać ? to krótka ocena stanu polskiej edukacji w minionej dekadzie, przedstawiona przez naszego gościa, jakim była Poseł i Minister Edukacji Narodowej p. Krystyna Szumilas. Mimo niewątpliwych problemów organizacyjnych i finansowych polskie szkolnictwo w ciągu minionych kilkunastu lat notuje zauważalny progres wyników nauczania. Wskazują na to niezbicie europejskie statystyki tworzące rankingi wiedzy i umiejętności nabywanych w czasie szkolnej nauki przez młode pokolenie różnych krajów Europy.  ? Nigdy nie jest jednak tak, by nie mogło być lepiej ? Niepokoi zwłaszcza wyraźny spadek czytelnictwa ? książka coraz wyraźniej przegrywa konkurencję z powszechnie dostępnymi multimediami. ? Czytajcie swym dzieciom i wnukom to może, być Wasz wkład w edukację młodego pokolenia ? to przesłanie naszego wykładowcy skierowane pod adresem coraz liczniejszego grona polskich seniorów. ?  

Jerzy Migoń

 

14.05.2014 r.

Muzyka Ryszarda Wagnera

Wieczór Wagnerowski to ostatnia w tym roku akademickim muzyczna propozycja prof. Leona Markiewicza adresowana do naszych słuchaczy. ?

  1. Wagner uznawany jest za jednego z największych twórców operowych i najwybitniejszych przedstawicieli niemieckiego romantyzmu i neoromantyzmu. Jego dzieła realizują koncepcję syntetycznego dzieła sztuki, w którym w całość sceniczną stapiają się stworzone przez jednego artystę muzyka, tekst i pomysły scenograficzne. Inspiracji tematycznych szukał w dawnej literaturze niemieckiej, w mitach germańskich i celtyckich, eksponując zarówno rolę wybitnej jednostki jak też witalne możliwości tkwiące w zbiorowości. Istotną rolę w Wagnerowskiej koncepcji ludzkiego losu pełni element tragiczny, pojmowany, jako zmaganie się podłości i wzniosłości, słabości i siły, wybitności i prostactwa, co znalazło wyraz w jego dziełach Latający Holender, Śpiewacy norymberscy, Walkiria, Zmierzch Bogów. Tristan i Izolda itp.).

Twórczość operowa i poglądy estetyczne Wagnera wywarły znaczny wpływ na muzykę przełomu XIX i XX w. Wykonania jego muzyki wymagają skomplikowanego aparatu interpretacyjnego (wielkie zespoły wykonawcze, specyficzne wy-mogi scenograficzne itp.), ? była też utożsamiana z gloryfikacją etosu germańskiej dominacji, bowiem zaaprobowała ją oficjalnie propaganda III Rzeszy (wielbicielem Wagnera był A. Hitler).

Jerzy Migoń

10.05.2014 r.

10 lat Polski w Unii Europejskiej

Sporym wyróżnieniem dla grona słuchaczy świętochłowickiego UTW było spotkanie z Premierem RP i Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego prof. Jerzym Buzkiem.

W 10 rocznicę wstąpienia Polski do UE mieliśmy okazję przypomnieć sobie okoliczności, w jakich to następowało. Odpowiadając na liczne pytania, nasz gość przybliżył zebranym rolę i tajniki pracy Parlamentu Europejskiego. Ocenił też w sposób obiektywny dotychczasowe efekty funkcjonowania Polski w zjednoczonej Europie ? Trudno wyobrazić sobie dzisiaj, dynamiczny rozwój społeczno-gospodarczy kraju w oderwaniu od reszty Europy i świata, zaś gwarancją korzyści płynących ze współpracy w ramach Unii jest właściwa reprezentacja w Parlamencie Europejskim i Radzie Europy. ?

Jerzy Migoń

  07.05.2014 r.

Maroko ? między morzem, pustynią i oceanem.

Wyjątkowe położenie kraju pomiędzy wybrzeżem Atlantyckim, Morzem Śródziemnym i Saharą, jest gwarancją wspaniałych krajobrazów i niezapomnianych atrakcji. Spotkamy tu surowe i zarazem malownicze szczyty górskie Atlasu, a także gorące piaski północno-zachodniej Sahary. Wybrzeża atlantyckie, ze względu na silne prądy przybrzeżne przyciągają rzesze wielbicieli windsurfingu, zaś łagodniejsze warunki klimatyczne kurortów nad Morzem Śródziemnym sprzyjają innym formom rozrywki i rekreacji. Do najpiękniejszych nadmorskich miejscowości zalicza się Essaouira, Asilah i Al Hoceima (zapewniała mgr A. Żurek ? nasz ?marokański przewodnik?) ?

Kraj o powierzchni 459 tys. km? zamieszkuje ok. 35 mln mieszkańców (gł, Arabowie, Berberowie i niewielkie grupy ludności pochodzenia europejskiego). Zdecydowana większość ludności to muzułmanie. Przejawem silnej religijności mieszkańców kraju są wspaniałe dzieła budownictwa sakralnego: meczety i medresy. Świadectwem burzliwych dziejów i bogatej kultury kraju są pozostałości fenickiej ceramiki w Melilli, Ceucie i Tingis, ruiny rzymskich miast np. w Volubilis oraz imponująca architektura dawnych stolic królewskich: Fez, Marrakesz i Mekenes. Szczególnymi walorami turystycznymi poszczycić się mogą także: Rabatu (stolica kraju), Tanger, Agadir. i największa marokańska metropolii (dobrze znana z kultowego, amerykańskiego filmu ? Casablanca.

Jerzy Migoń

 

23.04.2014 r.

Ze Świętochłowic do Watykanu dla Jana Pawła II. 

Świętochłowice – Watykan, dla Jana Pawła Wielkiego: Pod takim hasłem, ratownicy WOPR w Świętochłowicach zorganizowali sztafetę pływacką.

Próbę przepłynięcia dystansu, który dzieli nasze miasto od Watykanu rozpoczęła się dzisiaj o godzinie 17, a zakończy 26 kwietnia o godz. 18. Uczestnicy będą pokonywać kolejne długości krytej pływalni OSiR Skałka przy ul. Zubrzyckiego 38 w Świętochłowicach. W licznym gronie pływaków znaleźli się przedstawiciele władz miejskich, pracownicy urzędu i innych instytucji miejskich, młodzież lokalnych placówek oświatowych. ? Na starcie nie zabrakło też seniorów. Kilkuosobowa reprezentacja pływaków świętochłowickiego UTW wspierana dopingiem zgromadzonych na widowni słuchaczy, pokonała w ciągu niespełna dwóch godzin dystans kilkunastu kilometrów, a to przecież jeszcze nie koniec – WALCZYMY DALEJ …

DOPŁYŃĘLIŚMY (26.04.14) ? Nasz skromny wkład to pokonany dystans ok. 50 km

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali wykwalifikowani świętochłowiccy ratownicy WOPR .

Inicjatorom tego ciekawego przedsięwzięcia gratulujemy pomysłu i deklarujemy udział w kolejnych podobnych impreza

                                                             Jerzy Migoń

16.04.2014 r.

Parlament Europejski. Dlaczego warto głosować ? 

Parlament Europejski ? instytucja, której członkowie wybierani są przez obywateli państw należących do Unii Europejskiej na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasbourg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu, mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne. W Luksemburgu znajduję się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego … to tylko garść powszechnie nanych informacji.

Zazwyczaj trudniej określić nam kompetencje parlamentu myląc je z uprawnieniami Rady Europy. Parlament jest przede wszystkim organem prawodawczym, który wspólnie z Radą stanowi akry prawne w toku różnych procedur legislacyjnych. Do funkcji prawodawczej Parlamentu należy też współudział w uchwalaniu budżetu oraz udzielanie absolutorium z jego wykonania. To tutaj zapadają min. Decyzje o podziale środków unijnych (wysokości i przeznaczaniu unijnych dotacji) ? warto więc w sposób świadomy i odpowiedzialny wskazać swego kandydata, który jako jeden 51 reprezentantów Polski zasiądzie w ławach Europarlamentu.

                                                                                                   Jerzy Migoń

11.04.2014 r.

Liderzy śląskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku ze Śląska spotkali się w Świętochłowicach.

Śląskie Forum Uniwersytetów Trzeciego wieku było okazją do wymiany doświadczeń, pochwalenia się swoimi osiągnięciami oraz zdobycia ważnych informacji dotyczących profesjonalnego funkcjonowania tego typu placówek.

– Zawitaliśmy do Świętochłowic w ramach realizowanego programu ?Regionalne centrum wspierania UTW? ? mówi Wiesława Borczyk – Prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku. – Tutejsza uczelnia działa bardzo prężnie. Dzisiejsze spotkanie jest okazją do wymiany spostrzeżeń i wyciągnięcia konstruktywnych wniosków oraz udoskonalenia ofert tych placówek – dodaje. 

Na Śląsku znajdują się ok. 40 Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W całej Polsce jest ich już ok. 500. Jak twierdzą organizatorzy forum, ciekawa oferta cały czas przyciąga kolejnych studentów. Władze miasta również uwzględniają potrzeby seniorów w swoich działaniach.

? Chcemy wyjść naprzeciw potrzebom osób starszych. Planujemy utworzenie Rady Seniora, do której zaprosimy także przedstawicieli Uniwersytetu Trzeciego Wieku ze Świętochłowic – mówił Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic. ? W mieście jest realizowana akcja ?Kawa dla seniora? osoby starsze mogą też korzystać ze zniżek na wydarzenia organizowane w Centrum Kultury Śląskiej. Jeszcze w tym roku zacznie funkcjonować ?Karta Seniora? ? dodał.

Forum zorganizowała Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku przy współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Świętochłowicach. Prezes miejscowego uniwersytetu, Krystyna Rawska, jest także przedstawicielem Krajowej Rady Konsultacyjnej UTW.

UM Świętochłowice

 09.04.2014 r.

Historia i współczesność, czyli wizyta w będzińskim zamku  

i katowickim porcie lotniczym. 

?Lot w przyszłość? tak można by krótko spuentować pobyt słuchaczy UTW w katowickim porcie lotniczym. Dla wielu z nas była to pierwsza i może jedyna okazja obejrzenia lotniska ?od frontu i kuchni?. Dzięki życzliwości pracowników portu poznaliśmy tajniki jego codziennego funkcjonowania ? terminale, hangary i bazę lotniskowych służb bezpieczeństwa. Nie obce stały się nam także plany dalszego rozwoju lotniska, które już dzisiaj należy do grona najnowocześniejszych obiektów w Polsce. ? ?Odprawa celna? i przejażdżka wzdłuż pasa startowego to dodatkowe atrakcje krótkiego pobytu w dynamicznie rozwijających się ?Pyrzowicach? ?

? ?Międzylądowanie? w Będzinie (mieście Korony Królestwa Polskiego) – wizyta w nad przemszańskim zamku obronnym i pałacu Mieroszewskich – to równie krótki powrót do przeszłości – historyczny kontrast wobec nowoczesności zwiedzanego portu lotniczego ?

Jerzy Migoń

 

02.04.2014

Starzenie społeczeństw a choroby mózgu.

Żyjemy coraz dłużej (to optymistyczne ? ocenia prof. Grzegorz Opala), tylko w ciągu ostatnich 50-ciu lat, przeciętna oczekiwana długość życia wzrosła o ok. 20 lat. Jeszcze w tej dekadzie liczba ludzi powyżej 60 roku życia przekroczy poziom 1 mld (w 2050 r ? 2 mld). Sprzyja temu niewątpliwie rosnący poziom życia społeczeństw. Postęp nauki i medycyny stopniowo ogranicza liczbę zgonów wywołanych chorobami układu krążenia, czy nowotworami, ale narasta inny problem – tylko w Europie ok. 300 mln (2010 r.) objętych jest leczeniem chorób mózgu. Osiągany przez nas wiek jest istotnym czynnikiem ryzyka ich wystąpienia, a koszt ich leczenia to coraz większy problem ekonomiczny nawet najbogatszych państw świata. ?

Czy jest jakaś na to recepta? Aktywne Zdrowe Starzenie (A – aktywność intelektualna, Z – aktywność fizyczna (zdrowy styl życia), S – aktywność społeczna

Jerzy Migoń

 

 26.03.2014 r.

Koń śląski, wczoraj i dziś. 

Konie przez setki tysięcy lat towarzyszyły człowiekowi w pracy i na polach bitew. Dzisiaj, kiedy używamy samochodu, jako głównego środka transportu, konie zachowały silną i bezinteresowną więź z człowiekiem.

Na świecie istnieją tysiące ras koni. Każda z nich jest wytworem środowiska naturalnego miejsca, w którym przyszło im żyć.

Koń Śląski to koń silny, pracowity i dumny – jak ludzie żyjący na Śląsku. Koń Śląski jest symbolem Śląska – podobnie jak węgiel, a jego historia nierozerwalnie związana jest z historią tej ziemi i dlatego jest taka pasjonująca. W naszych czasach konie rasy śląskiej odnoszą sukcesy sportowe na najwyższym światowym poziomie.

Naprawdę jest się, czym pochwalić. O tych sukcesach opowiadał nam z pasją  bogato ilustrując temat –  mgr inż. architekt Marek Ruda – trener i sędzia jeździecki z licencją Polskiego Związku Jeździeckiego.

Krystyna Rawska

 

19.03.2014 r.

Mieszkanie i przestrzeń przyjazna ludziom.

      ?Starych drzew się nie przesadza?a jest ich coraz więcej. Obecnie na świecie żyje ok. 70 mln osób liczących powyżej 80 lat. Żyjemy coraz dłużej, ale czy zdrowiej. Osiągany przez nas wiek jest naturalną przyczyną ograniczenia ogólnej sprawności i istotnym czynnikiem ryzyka częstszych zachorowań. To potencjalny problem każdego z nas, ale też ważny aspekt życia społeczno-gospodarczego. ? Świat potrzebuje pilnych działań by rozwiązać problemy związane z szybko postępującym procesem starzenia

Jerzy Migoń

12.03.2014 r.

George Gershwin ? genialny samouk 

Kolejny raz, za sprawą red. J. Woleńskiego, środowy wykład okazał się ?muzyczną ucztą?. ? Z głośników popłynęły dźwięki najbardziej znanych utworów G. Gershwina: Błękitna rapsodia; Swanne; Oh, Lady be good; Funny face; Summertime i wielu innych. ? Słuchając tej muzyki trudno uwierzyć, że Gershwin to niedoszły księgowy, nieposiadający rzetelnych podstaw muzycznego wykształcenia. Mimo trudnych początków (pracował w charakterze song pluggera za kilkanaście dolarów tygodniowo) jego niezwykły talent pozwolił mu w krótkim czasie osiągnąć niezwykły sukces muzyczny i finansowy (nagrania sprzedawały się w milionowych nakładach). … Intensywne i barwne życie oraz różnorodna czasem kontrowersyjna (dla niektórych) twórczość (Opera Porgy and Bess ? wprowadzenie ?czarnej muzyki? na scenę) nie trwały jednak długo. W wieku niespełna 39 lat zmarł w Hollywood (1937 r.) zapisując się w pamięci wielu ludzi, jako ?Król jazzu? i genialny samouk.

Jerzy Migoń

 

05.03.2014 r.

Z wizytą w Muzeum organów Akademii Muzycznej w Katowicach. 

Niełatwo się przyznać, że dla wielu z nas była to pierwsza okazja do przekroczenia progów Akademii Muzycznej. ? Było naprawdę warto. Krótki koncert organowy w wykonaniu naszego znamienitego przewodnika i wykładowcy ? prof. Juliana Gembalskiego, wprowadził nas doskonale w atmosferę uczelni i jej zabytkowych zbiorów. ? Mistyczne wręcz instrumenty, oglądane zwykle w kościelnych wnętrzach, krok po kroku otwierały przed nami swe tajemnice. W ciągu kilkudziesięciu minut ciekawego spotkania poznaliśmy ich budowę, podstawę działania i rys historii tworzenia kolekcji zbiorów stanowiącej bez wątpienia życiową pasję prof. J. Gembalskiego. ?

Jerzy Migoń

 

26.02.2014 r.

Udział społeczności lokalnej w życiu swojego miasta. 

?Niezwykle istotną sprawą jest maksymalne aktywizowanie społeczności lokalnych na rzecz swojego miasta, gminy, dzielnicy. Powinno to być świadome i aktywne uczestnictwo w podejmowaniu istotnych decyzji, dotyczących bezpośrednio środowiska, w którym żyją. Ważne by społeczność ta nie występowała w roli adresata, ale była współtwórcą wypracowanych rozwiązań? – mówiła p. Ewa Pytasz – Dyrektor Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. W. Pańki.

Doświadczenia wielu państw wskazują, że warunkiem dobrego rządzenia jest udział mieszkańców w procesach decyzyjnych. Sprawdza to się jedynie w społeczności, która rozumie współrządzenie, jako działanie na rzecz wspólnego dobra i bierze aktywny udział w takim procesie. Ważnym jest również partycypacja miejscowych władz, otwartych i gotowych na współpracę ze swoimi mieszkańcami. Istotną rolę w tym procesie odgrywają również organizacje pozarządowe. ?

Urszula Czyżewska i Grażyna Mazurek

 

18.02.2014 r.

Humanitarne aspekty energetyki jądrowej.

            Energetyka atomowa zawsze budziła wiele kontrowersji, znajdując równie liczne rzesze zwolenników i oponentów. W systemach energetycznych wielu wysoko rozwiniętych państw świata (Francja, Niemcy, USA, Szwecja itp.) odgrywa jednak bardzo istotną rolę. ? Czy powinniśmy iść ich śladem? Czy stać nas na tak kosztowne inwestycje? ? W opinii prof. J. Grzesika (naszego wykładowcy) poprawa sytuacji energetycznej kraju nie musi wiązać się z rozwojem energetyki jądrowej. Przy relatywnie niższych nakładach inwestycyjnych (np. na modernizację istniejących elektrowni, sieci przesyłowych i urządzeń zasilanych energią elektryczną) jesteśmy w stanie ograniczyć straty sięgające ok. 10-15% ogólnej wartości produkcji. ?

Czy to jednak wystarczy? ? Trudno dziś sobie wyobrazić funkcjonowanie we własnym domu bez dostępu do lodówki, telewizji, komputera czy innych urządzeń zasilanych prądem. Systematycznie rosnące zapotrzebowanie na energię jednoznacznie określa jej znaczenie dla gospodarki i każdego gospodarstwa domowego. ? W tej sytuacji nie ulega wątpliwości, że już niebawem zmuszeni będziemy sięgać także do alternatywnych źródeł energii – w tym energii jądrowej (przypis autora tekstu).

Jerzy Migoń

 

16.02.2014 r.

Sylwester na Bis czyli … ?Powtórka z Rozrywki? 

            Sylwestrowa 18-tka w chorzowskim Teatrze Rozrywki stała się faktem. Koncerty cieszące się od lat uznaniem licznej widowni dają możliwość obcowania z najpiękniejszymi piosenkami polskich i zagranicznych wykonawców. Tym razem była to ciekawa kompilacja repertuaru wywodzącego się z wielu poprzednich koncertów. Brawurowe wykonanie Czerwonych korali, Kałasznikowa, czy Ścierniska, oszałamiające El Tango de Roxanne, czy zwariowane Filipinki, budziły na przemian śmiech i wzruszenie ? Sylwester na Bis to rzeczywiście doskonała, godna polecenia ?Powtórka z ROZRYWKI? ?

Jerzy Migoń

 

12.02.2014 r.

Czy wiesz z „kim” śpisz ? ? 

Tak sformułowane pytanie wprawić może w zakłopotanie, a przynajmniej wywołać rumieniec na twarzy ? Z pewnością, jednak nie dr Piotra Szilmana (Śląska Akademia Medyczna), dla którego odpowiedź jest oczywista i jednoznaczna.

Setki a nawet tysiące roztoczy rozwijających się w każdej drobinie kurzu naszych łóżek, tapczanów, wersalek, foteli czy dywanów mówią same za siebie. Te niemal wszechobecne, mikroskopijne organizmy z rodziny pajęczaków są stałymi bywalcami naszych domów i mieszkań. Znajdują tutaj doskonałe (niemal cieplarniane) warunki do życia. Na domiar złego, te mało sympatyczne stworzenia (wystarczy spojrzeć w mikroskop elektronowy), są źródłem wielu alergicznych schorzeń skóry, oczu i dróg oddechowych obserwowanych u wielu milionów ludzi. ? Jak z nimi walczyć? Jak uchronić się przed negatywnym wpływem na nasze zdrowie? Na te i wiele innych pytań szukaliśmy odpowiedzi w czasie środowego wykładu. …

Jerzy Migoń

 

05.02.2014 r.

Prowansja w fotografii i wspomnieniach.

Po zaledwie dwóch tygodniach zimowej przerwy w zajęciach akademickich powróciliśmy do sal wykładowych w prawdziwie letniej atmosferze.

Za sprawą barwnej i ciepłej opowieści p. Lidii Plaza (pilot wycieczek zagranicznych) bogato ilustrowanej świetnymi zdjęciami p. Jerzego Wawrzyczka, znaleźliśmy się w malowniczym regionie Prowansji (południowo-wschodnia Francja). To tutaj Alpy schodzą do Morza Śródziemnego, tworząc szczególną scenerię położenia miast i miasteczek, których dodatkową atrakcją jest osobliwy klimat tworzony przez masy powietrza kształtowane nad ciepłym śródlądowym morzem i wysokimi grzbietami Alp Nadmorskich. Szczypty smaku dodają im także liczne związki (widoczne w architekturze) z odległą w czasie historią Cesarstwa Rzymskiego i oczywiście ? zioła prowansalskie.

A wystarczyło przecież powiedzieć tylko ? La Cote d?Azur, by skutecznie zachęcić do proponowanego nam wyjazdu. ?

Jerzy Migoń

 

15.01.2014 r.

Epoka napoleońska – fakty i mity.

Kilkanaście lat, które urosło do miana epoki. Epoki noszącej imię jednego tylko człowieka – Napoleona Bonaparte. O Cesarzu Francuzów, jego politycznych działaniach oraz militarnych i miłosnych podbojach opowiadał Alan Zych w wykładzie „Epoka napoleońska – fakty i mity”. Studenci UTW przemierzyli trzy kontynenty zapoznając się z losami Napoleona oraz ludzi z jego czasów. Za sprawą przytoczonych faktów wzbogacanych licznymi anegdotami z epoki, udało się obalić kilka mitów, jak choćby ten o niewielkim wzroście Bonapartego.

Podczas kolejnego spotkania z historią studenci pochylą się nad pytaniem – „Dlaczego upadł Rzym?”.

                       Jerzy Migoń

08.01.2014 r.

Co nowego w starożytności ?

Kolejna podróż w czasie słuchaczy świętochłowickiego UTW sięgała starożytności. ? Ku powszechnemu zaskoczeniu ?nie znaleźliśmy się? wśród egipskich piramid, babilońskich ogrodów Semiramidy, czy w starożytnej Grecji.

? Prowadzeni przez prof. Wiesława Kaczanowicza (UŚ), w ślad za legionami rzymskimi trafiliśmy na północ Brytanii, gdzie ponad sto lat przed naszą erą powstał Wał Hadriana (Hadrian?s Wall). ? Nie interesowało nas jednak znaczenie militarne tej budowli, (gdzie jej tam zresztą do ?Chińskiego Muru?), a raczej tereny obozowisk wojskowych i osad tworzonych w jego pobliżu. Szczególnym miejscem okazały się wysypiska śmieci. To stąd pochodzą zwykle najciekawsze odkrycia archeologiczne. Do dzisiaj (podobnie, jak współcześnie) to doskonałe źródło  wiedzy (nie tylko historycznej) ?

Jerzy Migoń

 

17.12.2013 r.

Opłatek w blasku świątecznej choinki.

Podobnie jak przed rokiem gro słuchaczy świętochłowickiego UTW skupiło się wokół świątecznej choinki, życząc sobie radosnych świąt i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku. Symbolicznym opłatkiem podzieli się z nami zaproszeni goście w gronie, których znaleźli się Prezydent Miasta p. Dawid Kostempski, ks. Proboszcz Czesław Centner i kilku Radnych naszego miasta. ? W radosnej atmosferze, przy dźwięku śpiewanych kolęd ozdobiliśmy bożo-narodzeniowe drzewko przyniesionym słodyczami i bombkami, które symbolizowały nasze marzenia ?

Jerzy Migoń

 

11.12.2013 r.

INTERCITY na „stacji” chorzowskiego Teatru Rozrywki

INTERCITY to ekspresowa podróż z Warszawy do Pragi, przez labirynt wątków historii Środkowej Europy, zaczynająca się od przypadkowego spotkania w pociągu. Komediowe sytuacje, wynikające z typowych problemów w porozumieniu Polaków z sąsiadami z południa, to tylko wprowadzenie do szerokiej panoramy kompleksów, wzajemnych uprzedzeń i przewin w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Spoglądamy na siebie oczyma innych, przekonując się, że czasem nasze dobre samopoczucie niewiele odbiega od megalomanii.

? Ta komedia naprawdę bawi, choć momentami gorzko smakuje.

Jerzy Migoń

 

11.12.2013 r.

Fenomen Straussa.

Przez blisko godzinę, za sprawą red. Jacka Woleńskiego przenieśliśmy się w atmosferę XIX w. Wiednia, by zgłębić fenomen muzyczny rodziny Straussów. Tanecznym rytmom kadryla, walca, kotylionów i figli muzycznych poddali się wszyscy bez wyjątku uczestnicy środowego wykładu. Muzyka łatwa, lekka i przyjemna opatrzona zgrabnym komentarzem prowadzącego, wprawiła nas w rozrywkowy nastrój, który pozwolił w takt ?kolejowej polki?, ?wsiąść? chwilę później do wygodnego przedziału INTERCITY w chorzowskim Teatrze Rozrywki. ?

Jerzy Migoń

 

10.12.2013 r.

Po soli czas na srebro, czyli wycieczka do Tarnowskich Gór.

Bez szczypty soli życie nie ma smaku, ? ale srebro dodaje odrobiny blasku. Kierowani wrodzoną ciekawością mieszkańców Śląska do tego, co pod ziemią ze słonych chodników bocheńskiej kopalni, ruszyliśmy w poszukiwaniu srebra i wrażeń do Tarnowskich Gór. ? Jeszcze krzepiąco sznita chleba dlo każdego, z wybornym tłustym (sprawionym zmyślnie przez Tereska Adamus) ? a potem już tylko szychta na grubie. 

Na dwie godziny zmieniliśmy się w gwarków przemierzających ciasne i niskie chodniki kopalni w nadziei znalezienia odrobiny cennego kruszca ?wtopionego? w galenę (ruda cynku i ołowiu). Mrok, wilgoć oraz wszechobecna ciasnota chodników i komór eksploatacyjnych uzmysłowiły nam, w jak trudnych warunkach pracowano tu przez całe stulecia. ? Srebro wybrali już przed nami. Nie pozostało nic innego, jak poszukać czystej wody by zmyć z siebie ślady pobytu w kopalni i zażyć odrobiny relaksu ?

Jerzy Migoń

 

04.12.2013 r.

Aktywność fizyczna w chorobach układu krążenia.

Badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wykazały, że Polacy należą do najmniej aktywnych fizycznie społeczeństw europejskich. Zaledwie, co dziesiąta dorosła osoba wykonuje systematycznie ćwiczenia fizyczne, zaś ok. 60 ? 70% kobiet i mężczyzn prowadzi szkodliwy dla zdrowia, siedzący tryb życia.

A przecież aktywność fizyczna jest przeciwwagą dla pracy umysłowej i stresu, zaspokaja potrzebę zabawy, odpoczynku, rozrywki, ma udział w zapobieganiu zaburzeniom i chorobom układu ruchu, zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, cukrzycy, otyłości, nowotworów, osteoporozy, ważna jest w terapii różnych chorób, w kształtowaniu odporności na choroby, pomaga osobom niepełnosprawnym w powrocie do normalnego życia, pomnaża zdrowie fizyczne i podtrzymuje siły biologiczne człowieka, może być skuteczna w patologii społecznej, może być źródłem sukcesów i radości.

Korzyści płynące z ćwiczeń są bardzo istotne: zwiększają wydajność układu oddechowego zwiększają trawienie i metabolizm tłuszczu, powodują zmniej-szenie ilości tkanki tłuszczowej w ciele, zwiększają moc i siłę mięśni. Poprawiają nastrój, pamięć, zmniejszają objawy depresji, zmniejszają ryzyko chorób serca, wzmacniają kości i zwiększają giętkość stawów, a także poprawiają krążenie. ?

Krystyna Rawska

 

29.11.2013 r.

Srebrny Certyfikat dla naszego UTW.

Zaledwie dwa lata od inauguracji swej działalności świętochłowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku spotkał się dużym uznaniem Władz Ogólnopolskiej Federacji UTW. Wnikliwa ocena oferty edukacyjnej i kulturalnej, posiadanej dokumentacji oraz zaangażowania w pracę Zarządu pod kierunkiem p. Prezes Krystyny Rawskiej stały się podstawą przyznania nam Srebrnego Certyfikatu (patrz foto).

? To niewątpliwie ogromne osiągnięcie, które powinno mobilizować do coraz większego profesjonalizmu prowadzonych działań. Wszak do zdobycia jeszcze ?złoto? ? W obecności Ministra Pracy W. Kosińskiego-Kamysza w sali konferencyjnej krakowskiego Hotelu Pod Wawelem dokument odbierali Krystyna Rawska (Prezes Stowarzyszenia), Teresa Adamus (Członek Zarządu UTW) oraz Jerzy Migoń (Z-ca Prezesa).

Jerzy Migoń

 

27.11.2013 r.

Szlak z muszlą

– czyli barwne wspomnienia z wędrówki Anny Fijałkowskiej.

W całej Europie odtwarza się szlaki, którymi niegdyś, (ale także dzisiaj) pielgrzymowano do grobu św. Jakuba Starszego w hiszpańskim Santiago de Compostela. Wiodą okolicami, w których znaleźć można wspaniałe zabytki i piękne krajobrazy.

W średniowieczu Santiago de Compostela, obok Ziemi Świętej i Rzymu, było trzecim, co do ważności ośrodkiem pielgrzymkowym dla chrześcijan. Apogeum kultu św. Jakuba przypada na stulecia XII?XIV, kiedy to chrześcijańską Europę pokryła gęsta sieć szlaków pielgrzymkowych oznaczonych muszlą, z całym pątniczym zapleczem (kościołami, noclegowniami i szpitalami), na których nie brakowało i Polaków (Jerzy i Stanisław Radziwiłowie, Jakub Sobieski ? Anna Fijałkowska). Tysiące osób chciało doznać łask u grobu apostoła, a także dotrzeć na koniec ówczesnego świata, na leżące kilkadziesiąt kilometrów od Santiago wybrzeże Atlantyku, za którym, jak wówczas sądzono, nic już nie ma, i wrócić stamtąd z symbolem pielgrzymki ? muszlą św. Jakuba.

? Ta droga to czasem ?droga przez mękę?, próba własnego charakteru, sprawdzian fizycznej wytrzymałości, ale też doskonała, pełna wrażeń i życzli-wych ludzi, lekcja życia.

Jerzy Migoń

 

 26.11.2013 r.

Szczypta soli i ? wspomnień z bocheńskiej kopalni.

Podróże kształcą. Kto miał jakiekolwiek wątpliwości porzucił jej po pierwszej wycieczce w tym roku akademickim. ? Szlak wiódł do Bochni, małopolskiego miasta o barwnej historii (której najistotniejsze wątki mogliśmy poznać już w autokarze, za sprawą naszego ?pilota?). Krótki spacer uliczkami miasta, wizyta w rynku pod pomnikiem króla Kazimierza Wielkiego (to ten, co zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną) i zjazd w podziemia kopalni soli. ? Nastawieni na podróż w odległą historię (wydobycie soli kamiennej rozpoczęto tu już w XIII stuleciu) z zaskoczeniem przyjęliśmy formę multimedialnej prezentacji, stanowiącej integralny element wędrówki po muzealnej części kopalni ? To doskonałe połączenie historii z nowoczesnością, jest kolejnym argumentem w pogłębianiu własnej wiedzy nie tylko z historii, czy geografii, ale także umiejętności w dziedzinie informatycznych technik komunikacyjnych w ramach zajęć UTW. ? Powrotem do przeszłości był też (niestety zbyt krótki) sentymentalny spacer ulicami krakowskiej starówki. Wawel, krakowski rynek, Sukiennice i Kościół Mariacki w świetle wieczornych świateł, to niezapomniany akcent pobytu w tym mieście ?z duszą? ?

Jerzy Migoń

 

20.11.2013 r.

Kresowej Atlantydy część druga ?

Historię tajemniczej Atlantydy, będącej w odwiecznych opowieściach przykładem idealnego państwa, znikającej z nieznanych przyczyn w otchłani Atlantyku znają prawie wszyscy. ?

Ileż analogii doszukać się można między tą enigmatyczną wyspą i krainą zwaną sentymentalnie Kresami Wschodnimi. Za sprawą Prof. Stanisław Nicieji (Rektor Uniwersytetu Opolskiego) ponownie wróciliśmy do świata, który był przedmiotem westchnień naszych dziadków i rodziców. Świata, o którym kazano nam zapomnieć zacierając stopniowo istniejące ślady polskości ? Oddaliśmy się na chwilę atmosferze wyidealizowanych wspomnień z wileńskiej kawiarni, dawnych dworów, pałaców i pejzaży z kart sienkiewiczowskiej Trylogii. Po wielu latach mogliśmy znowu powrócić na zakazane dawniej tereny, by przybliżyć sobie niszczejące a czasem ?znikające? zabytki Wilna, Lwowa, Kamieńca Podolskiego, Stanisławowa, Chocimia czy Beresteczka, gdzie toczyły się zmagania, formujące nasz narodowy charakter. Wróciliśmy ponownie do kart ponurej historii powojennych wysiedleń blisko miliona Polaków, dla których Polska stanowiła większą wartość niż posiadane wcześniej dobra ?

Jerzy Migoń

 

13.11.2013 r.

Moniuszko ? twórca polskiej pieśni

Kolejny ?wieczór muzyczny? na forum świętochłowickiego UTW animowany przez prof. Leona Markiewicza, poświęcony został Stanisławowi Moniuszko. Uważany za twórcę opery narodowej kompozytor, stworzył 13 dzieł scenicznych (m.in. Halka i Straszny Dwór), liczne operetki, msze, kantaty, utwory symfoniczne, muzykę baletową, utwory kameralne i fortepianowe. Jego działalność artystyczna miała wielkie znaczenie dla kultury narodowej. Szczególna uwaga w jego działaniach muzycznych, oprócz muzyki operowej, skoncentrowała się na pieśni solowej. Efektem tej pracy jest ogromny zbiór kilkuset utworów, zgrupowanych między innymi w 12 Śpiewnikach domowych. Tworzył je zarówno w wieku młodzieńczym, jak i schyłku swego życia, kierując się ideą pozostawienia polskiemu społeczeństwu pieśni zajmujących ważne miejsce w życiu codziennym Polaków. Ich niezwykła różnorodność to efekt próby oddania potrzeb serca i różnorakich nastrojów ?

Jerzy Migoń

 

04.11.2013 r.

Odzyskiwanie dzieł sztyki zagrabionych w czasie II Wojny Światowej.

II Wojna Światowa to tragiczny okres w historii naszego kraju. Sześć milionów ofiar wśród ludności. Kolejnych pięć milionów osób zaginionych, bądź rzuconych losami wojny dalekood granic kraju. Ogromne straty materialne w gospodarce (ok. 60% mienia), to najczęściej przytaczane dane na ten temat. ? Zdecydowanie trudniej ocenić straty w dziedzinie kultury wynikające ze zniszczeń wojennych i grabieży przez niemieckiego okupanta i sowieckiego ?oswoboditiela? ?   Brak dostatecznej inwentaryzacji, duże rozproszenie dzieł sztuki, znajdujących się często w rękach prywatnych kolekcjonerów, dodatkowo utrudniają proces ich poszukiwania i odzyskiwania. W ocenie prof. Wojciecha Kowalskiego (zajmującego się tym właśnie problemem z ramienia Rządu RP), losy blisko 50% utraconych eksponatów są nadal nieznane. Co pewien czas udaje się dotrzeć do informacji na temat poszukiwanych dzieł, co pozwala na uruchomienie żmudnej procedury ich odzyskania.

? Doskonałą ilustracją tego problemu jest news sprzed kilkunastu raptem godzin ?W mieszkaniu 80-letniego mieszkańca Monachium policja znalazła 1.500, uważanych od kilkudziesięciu lat za zaginione, dzieł sztuki, w tym obrazy Picassa, Matisse’a i Chagalla? o łącznej wartości ok. miliarda euro.

Jerzy Migoń

 30.10.2013 r.

Historia rozwoju ochrony zdrowia pracowników. 

Od powstania Wszechświata, poprzez fazę kształtowania się Układu Słone-cznego i rozwoju życia na Ziemi, krok po kroku zmierzaliśmy z prof. J. Grzesikiem do pojawienia się gatunku ludzkiego i jego stopniowej ewolucji. ? Postępująca cywilizacja, zaznaczona szczególnie osiągnięciami doby rewolucji przemysłowej (XVIII/XIX w.) i naukowo-technicznej (XX w.) stały się przyczyną wzrostu zatrudnienia i wynikających stąd zagrożeń dla zdrowia coraz większej części populacji. Intensywny rozwój gospodarczy niósł oczywiste korzyści, ale wiązał się także z większym obciążeniem pracą, pojawieniem chorób zawodowych i nara-stającą degradacją środowiska Już w XIX w. na terenie Anglii dostrzeżono te negatywne zjawiska, skłaniające do podjęcia pierwszych działań w kierunku stworzenia systemu opieki zdrowotnej, której zadaniem była ochrona zdrowia prac9wników ?

 Jerzy Migoń

23.10.2013 r.

Aktywność ludzi starszych determinantą jakości ich życia.

?Lęk przed starością (gerontofobia), jest jaskrawym problem młodych ludzi. Jej klasyczny przejaw to dyskryminacja osób starszych i zaprzeczenie starzenia. Towarzyszy jej proces systematycznego tworzenia stereotypów i gorszego traktowania ludzi starszych. Przyczyną tego zjawiska jest zwykle zanikanie więzi międzypokoleniowych. Efektem zaś postępująca marginalizacja: społeczna, ekonomiczna i polityczna seniorów.? ? zauważył w trakcie swego kolejnego wykładu na forum świętochłowickiego UTW Ks. Prof. Norbert Pikuła. ?

Doskonałym antidotum służącym zahamowaniu tego procesu jest wysoka aktywność ruchowa, intelektualna i społeczna (zaspokojenie potrzeby przynależności do grupy), określająca poziom jakości życia każdego człowieka, odzwierciedlany przez poziom odczuwanej przez niego satysfakcji. ?

Czyż nie w tym właśnie tkwi istota i rola działalności Uniwersytetów Trzeciego Wieku ?

Jerzy Migoń

 16.10.2013 r.

Zasłużeni Luteranie na Górnym Śląsku w XIX i XX w.

Na historię ewangelicyzmu można spojrzeć, nie tylko poprzez odmierzanie czasu ważnymi wydarzeniami, ale poprzez konkretnych ludzi, którzy mieli wpływ na bieg rzeczywistości. ? Na kształt Śląska wpłynęły również losy wybitnych ewangelików (ks. J. Trzanowski, W. Roździeński, von F. W. Reden, F. W. Grundmann i inni), którzy wpisując się w panteon przeszłości wpłynęli na przyszłość tej ziemi, złączonej nierozerwalnie z Europą. ? To spojrzenie poprzez życiorysy ludzi znaczących jest nieraz najciekawsze a może i do tego najbardziej obiektywne i sprawiedliwe, gdyż nie ma obiektywnej historii, jest tylko lepsze lub gorsze jej przedstawienie.

Ks. Bp. dr Tadeusz Szurman

 

09.10.2013 r.

Trzecia odsłona świętochłowickiego UTW

Kolejny raz na forum świętochłowickiego UTW zabrzmiały dźwięki tradycyjnego Gaudeamus Igitur. I tym razem rozdano okolicznościowe kwiaty, upominki oraz legitymacje studenckie dla nowych słuchaczy?

Wykład prof. D. Simonides (ilustrowany rodzinnymi fotografiami) przeniósł nas w atmosferę śląskich podwórek i familoków pierwszej połowy XX w. Przypomniał, jak trudne, ale zarazem barwne i pełne wzajemnej życzliwości było życie mieszkańców robotniczych osiedli. ? Pokazał długą i uciążliwą drogę edukacji dającej szansę zaistnienia w ?innym ? szerokim świecie?. ?

Dziękujemy przybyłym gościom (m.in. Prezydent Miasta – Dawid Kostempski; przedstawiciele katowickiej AWF – Prorektor dr hab. Teresa Socha, Uniwersytetu Śląskiego ? prof. Wiesław Kaczanowicz i wiele innych znamienitych osób) za uświetnienie naszej uroczystości.  W gronie zaproszonych gości znaleźli się także studenci rudzkiego UTW prezentujący osiągnięcia muzyczne swego chóru.

Wyrażamy nadzieję, że wzajemne deklaracje kontynuacji dobrej współpracy przyniosą oczekiwane efekty, wnosząc nowe wartości w życie naszych słuchaczy i wszystkich mieszkańców Świętochłowic.

(pełna dokumentacja foto. w zakładce Galeria zdjęć)

Jerzy Migoń

 

23.08.2013 r.

?Wakacyjne spotkanie pokoleń?

Zainicjowany przez świętochłowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku projekt, znalazł finansowe wsparcie władz samorządowych, oraz życzliwą pomoc organizacyjną ze strony placówek oświatowych (MDK i SP 4) i miejskiego muzeum. Gry i zabawy aranżowane przez ?seniorów? UTW spotkały się z doskonałym przyjęciem licznie zgromadzonych w MDK-u przedszkolaków i młodzieży uczestniczącej w akcji letniej organizowanej na terenie miasta. Sporą atrakcją dla widowni i przeżyciem dla młodych aktorów (z SP 19) była zaprezentowana inscenizacja teatralna. ? Swe zdolności muzyczne, recytatorskie i plastyczne mógł sprawdzić każdy młody uczestnik ?spotkania?. O słodkie i inne atrakcyjne nagrody zadbali seniorzy, którzy jak to w zwyczaju dziadków i babć czytali też ulubione przez dzieciaki bajki. Sporą niespodziankę najmłodszym uczestnikom imprezy zrobił, włączając się do ogólnej zabawy Prezydent Miasta p. D. Kostempski.

Jerzy Migoń