Angielski spacer

W dniu 26 kwietnia 2023 r. słuchacze mieli okazję wziąć udział w wirtualnym spacerze po hrabstwie North Yorkshire w północno-wschodniej Anglii.
Zwiedzanie rozpoczęło się w Yorku, mieście położonym nad zbiegiem rzek Ouse i Foss.
York jest znany ze swojej bogatej historii, która zachowała się w architekturze średniowiecznych budowli, w których przeplatają się ślady Rzymian i Wikingów.
Miasto zostało założone ponad 2000 lat temu. Eboracum ( łac.) czyli York, był dla Rzymian główną bazą wojskową. W 306 r. cesarzem rzymskim został obwołany Konstantyn I Wielki,
który stacjonował wówczas w Yorku i na pamiątkę tego wydarzenia przed katedrą Münster
usytuowany jest pomnik cesarza.

Armia Wikingów zdobyła York w 866, a w 876 Wikingowie osiedlili się na stałe w jego okolicach. Królowie Wikingów rządzili tym obszarem, nazwanym przez nich Jorvik (stnord.) przez prawie sto lat. W 954 ostatni król Wikingów – Eryk Krwawy Topór został wygnany, a jego ziemie wcielono do jednoczącej się Anglii.
Ścisłe centrum otoczone jest murami, o długości prawie 13 km; wybudowano je w 1220 za panowania Henryka III, zachowane są niemal w całości, można się nimi przechadzać po dziś dzień.

Wjazd do miasta umożliwia sześć bram.

Dominująca nad miastem katedra jest największą średniowieczną katedrą w Anglii i północnej Europie.
Katedra kilkakrotnie była niszczona przez pożary. W katedrze znajduje się największy obecnie średniowieczny zabytek ze szkła w Anglii – Wielkie Wschodnie Okno. Jest ono także najstarszym angielskim zachowanym dziełem sztuki, którego autorem był John Thornton z Coventry, który oszklił okno pomiędzy 1405 a 1408 rokiem. Witraż ukazuje sceny z Księgi Rodzaju oraz z Apokalipsy św. Jana. W czasie I wojny światowej po pierwszym ataku Zeppelina 2 maja 1916 mieszkańcy w obawie przed zniszczeniem witraży rozebrali je wszystkie i zmagazynowali we wnękach murów obronnych.
Podczas II wojny światowej przed planowanym atakiem lotniczym w bitwie o Anglię ponownie zdjęto witraże i uchroniono przed zniszczeniem.

Miasto często nękają powodzie, mimo obszernych (ale nie zawsze efektywnych) zabezpieczeń przeciwpowodziowych.
York jest również znany z dużej liczby pubów. Mówi się nawet, że każdego dnia roku można iść do innego pubu, a z każdego punktu miasta w obrębie murów można zobaczyć przynajmniej jeden pub i przynajmniej jeden kościół.
Vis a vis południowego wyjścia z katedry znajduje się okazały budynek, który był miejscem urodzenia w 1570 r Guy’a Fawkesa, członek grupy katolików, który został uczestnikiem
spisku prochowego. Dzisiaj w tym budynku znajduje się hotel Guy Fawkes Inn.

zakończonego fiaskiem. Powyżej scena aresztowania Guya Fawkesa.
Spiskowcom przypisano zdradę stanu i skazano na wielokrotną karę śmierci; egzekucja Guy’a Fawkesa nie doszła do skutku w zaplanowanym wymiarze, albowiem skoczył z drabiny wiodącej na szubienicę i łamiąc kark w czasie upadku uniknął cierpień w kolejnych etapach egzekucji.
Do historii Guy’a Fawkesa nawiązuje komiks napisany przez Alana Moore’a V jak vendetta, na którego podstawie nakręcono w 2006 r. film pod tą samą nazwą.

Narodowe Muzeum Kolejnictwa – National Railway Museum, prezentuje historię transportu kolejowego w Wielkiej Brytanii oraz jego wpływ na społeczeństwo. Muzeum jest laureatem wielu nagród, w tym m.in. European Museum of the Year Award (nagroda dla najlepszego muzeum roku w Europie) w 2001. W muzeum znajduje się wiele znaczących pod względem historycznym lokomotyw i składów kolejowych, także kolekcja gadżetów i przedmiotów użytkowych związanych z kolejnictwem. Muzeum odwiedza średnio 744 000 turystów rocznie.

Najpopularniejszą na świecie zabytkową koleją,( North Yorkshire Moors Railway) – której pięknie odrestaurowane pociągi kursują przez 24 mile z miasteczka targowego Pickering przez serce Parku Narodowego, aż do złotych piaszczystych plaż wybrzeża w Whitby.
Jest to jedna z najwcześniejszych i najbardziej historycznych linii kolejowych w Anglii, której początki sięgają lat 30. XIX wieku. Kolejka ze stacji Grosmont dozawiozła nas do Goathland gdzie przeżyć można magię Harry’ego Pottera (stacja Hogsmeade z pierwszego filmu). Na podkreślenie zasługuje fakt, że cała kolej funkcjonuje dzięki wolontariuszom – emerytom – seniorom.
„Najpopularniejsza kolej zabytkowa – North Yorkshire Moors Railway, której pięknie odrestaurowane pociągi z parowymi lokomotywami kursują przez 24 mile z miasteczka targowego Pickering przez serce Parku Narodowego, aż do złotych , piaszczystych plaż wybrzeża Whitby. Jest to jedna z najwcześniejszych i najbardziej historycznych linii kolejowych w Anglii, której początki sięgają lat 30 – tych XIX wieku. Kolejka ze stacji Grosmont dowiozła nas do Goathland gdzie przeżywaliśmy na nowo magię Harry’ego Pottera (stacja Hogsmeade z pierwszego filmu). Na podkreślenie zasługuje fakt, że cała kolej funkcjonuje dzięki pracy wolontariuszy: emerytów – seniorów.”

Spacer Esk Valley Railway gwarantuje malowniczą wycieczkę przez serce pięknej doliny Esk. Spacer 3,5-kilometrowym szlakiem kolejowym z Goathland do Grosmont, wzdłuż trasy oryginalnej linii kolejowej George’a Stephensona z 1836 r. sprawia, że udziałem spacerowiczów są wspaniałe przeżycia na łonie natury.

Whitby – miasteczko położone godzinę drogi od Yorku nad samym Morzem Północnym, górują nad nim ruiny Opactwa Benedyktyńskiego, gdzie kuszą urocze wąskie uliczki, inspiracje gotyckie, piaszczyste plaże, wędzone śledzie z Fortune’s , ryby z frytkami – słynne „Fish and chips”.

zdjęcie statku wg projektu Kapitana Cooke’a.

Kapitan Cook uczył się tutaj swojego fachu pod okiem kapitana Johna Walkera, u którego terminował w 1746 roku. Wszystkie statki eksploracyjne Jamesa Cooka – Endeavour, Resolution, Adventure i Discovery – zostały zbudowane w Whitby. Bram Stoker słynny stał się dzięki gotyckiej powieści Dracula (1897), w której stworzył legendę hrabiego-wampira o imieniu Drakula.
Dwa razy w roku w Whitby można wziąć udział, w festiwalu gotów. To absolutnie niepodrabialna impreza. Podczas tych festiwali, które odbywają się oczywiście w wigilię Wszystkich Świętych (Halloween to nic innego jak All Hallow Eve) oraz w końcówce kwietnia – słynna noc Walpurgii. Imprezy przesycone magią i od pradawnych czasów uznawane, za takie, gdzie granica świata umarłych i żywych jest przekraczalna?  Wszystko to stało się za przyczyną Brama Stokera, który  słynny stał się dzięki gotyckiej powieści Dracula (1897), w której stworzył legendę hrabiego-wampira o imieniu Drakula.
Wybrzeże w pobliżu Whitby i Parku Narodowego jest źródłem Gagatu (jet, dżet)
– bitumkicznej odmiany węgla brunatnego o zbitej, jednorodnej budowie.
Nazwa pochodzi od rzymskiej nazwy miasta i rzeki Gagas w starożytnej Licji (Likji) w Azji Mniejszej (dzisiejsza Turcja), gdzie po raz pierwszy znaleziono gagat (gr. lithos gagates = kamień z Gagas).
Był używany jako biżuteria od tysięcy lat i został spopularyzowany w czasach wiktoriańskich przez królową Wiktorię, a kilka sklepów w mieście nadal kontynuuje tę tradycję.
W Whitby Jet Heritage Centre można było zobaczyć ostatni zachowany przykład autentycznego wiktoriańskiego warsztatu czarnego kamienia .
Podczas wędrówki nie można przegapić wioski Robin Hood’s Bay , odkrywając strome, wąskie zaułki i zaułki w klimatycznym miejscu dawnych przemytników Baytown (lub Bay). Chałupy rybackie połączone wewnętrznymi korytarzami zostały stworzone do przemytu
w XVIII wieku, a kontrabanda przemieszczała się z przystani na szczyt miasta, nigdy nie ujrzawszy światła dziennego.

w Liverpool – u Beatlesów

A zakończenie spaceru odbyło się w uroczej wiosce Thornton le Dale,

gdzie droga nad potokiem (w tle dom kryty prawdziwą strzechą) doprowadziła nas do saksońskiego kościółka z XII w.

Wizyta w North Yorkshire pozostawiła bardzo miłe wrażenia i niedosyt zwiedzania….

Opracowała: Krystyna Krzemińska