Bóg jest miłością. – 15.05.2022

Drodzy widzowie.

          Bóg jest miłością. To oczywista oczywistość. Tak jednym słowem Jan opisał nieopisywalną Boskość. Ciekawe, czy zrobiłby dziś tak samo? W czasach w których nic już się nie definiuje, a wszystko tylko interpretuje?

          Nasze życie coraz częściej to tylko fragmenty, pojedyncze zadania, szybkie zmiany… Napisał ktoś, że jest jak sklepowy wózek, do którego wrzucamy najróżniejsze produkty, jednak żaden nie ma gwarancji, że będąc tam dziś, znajdzie się tam też i jutro. Nasza ponowoczesna świadomość przyzwyczaiła nas do codziennego wybierania nowego.

           I jak ma się w tym odnaleźć miłość nie ułamkowa i nie cząstkowa, bez początku i końca, stale mierząc się z tą naszą życiową sałatką?//

          Przeczytałem też, że w przetłumaczonym z greckiego: jeśli będziecie się wzajemnie miłowali, znajduje się niepozorny przyimek sugerujący, iż miłość ma konkretne miejsce, mieszka w czymś, a raczej w kimś – potrzebuje domu…

          Jeśli tak, to Pan Bóg musi mieszkać na walizkach… Jeśli kocha, to już nie mieszka u siebie, bo u siebie mieszka już ten, którego kocha. Jeżeli będziecie się wzajemnie miłowali, będziecie wzajemnie u siebie mieszkali… Hm…   

           Przyznam, to dość intrygujące.//   

           Rabbi o imieniu Aqiba, uczestnik hebrajskiego powstania przeciw rzymianom, zanim zginął napisał coś niezwykłego: Tora (Prawo) jest naturalnym środowiskiem Izraela, podobnie jak naturalnym środowiskiem ryb jest woda. W wodzie ryby są wystawione na niebezpieczeństwo, jednakże poza nią, nie przeżyłyby ani chwili. Tora nie jest przykazaniem, jest życiem. Bez niej lud Izraela nie przetrwałby tylu wieków!

            No właśnie, czy to Jezusowe: będziecie się wzajemnie miłowali, jest dla mnie, dla ciebie, dla nas życiem, czy tylko przykazaniem?

            Myślę, że jednak bardziej przykazaniem niż życiem? Co widać, słychać, a czasem nawet czuć.//

            Wrócę jeszcze do tego nie mieszkania Boga u siebie. To znaczy, że innym pozwala  mieszkać u siebie. To nie raz stało się niebezpieczne, bo nie tylko w przeszłości czyniono z Jego domu targowisko. Dziś bywa podobnie.

            Skoro jednak jest miłością, to czy ma inne wyjście?
My jednak mamy. Wystarczyłoby, żeby to najważniejsze przykazanie częściej stawało się życiem. //

Felieton dla TVP3 Katowice – 15.05.2022 – (J 13,31-33a.34-35)